Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Piwnicy Pod Fortuną w Lublinie

Piwnica Pod Fortuną w Lublinie

Lublin – miasto położone we wschodniej części Polski. Jeden z największych ośrodków miejskich kraju. Jest to miasto o zawiłych losach, wspaniałych budowlach oraz niepowtarzalnym klimacie. Dowiedzieć się więcej o tym miejscu można również w nietypowy i oryginalny sposób. Dla odwiedzających została udostępniona Piwnica pod Fortuną. Zlokalizowana jest pod adresem Rynek 8, w samym centrum miasta.

Własność rodu Lubomelskich

Piwnica pod Fortuną znajduje się w kamienicy Lubomelskich. Swoją nazwę wzięła od bogatych właścicieli, którzy byli posiadaczami kilku włości. Pierwsi właściciele zadbali o wygląd tego miejsca. Zachowane zostały liczne polichromie na ścianach i drewnianych stropach. Kolejno obiekt przechodził w ręce rodzin aptekarskich, a pod koniec XVIII wieku burmistrz Makarewicz miał zaszczyt gościć w niej przybyłego na sesję trybunału króla Stanisława Augusta. Ten sam burmistrz przebudował kamienicę na styl klasycystyczny, który przetrwał do dnia dzisiejszego.

Czasy współczesne

Od roku 1904 budynek był przeznaczony na cele dobroczynne. Do roku 1941 natomiast mieścił się w niej rabinat lubelski. Po wojnie kamienica nabrała charakteru mieszkalnego. Dziś znajdują się w niej Kancelaria Prezydenta, biuro PTTK, Galeria Sceny Plastycznej KUL i naleśnikarnia. Otwarcie jej piwnic dla turystów stało się możliwe dzięki przeprowadzonemu projektowi renowacji. W dziewięciu salach organizowane są rozmaite wystawy, także multimedialne, mające na celu przybliżyć historię tego miejsca oraz miasta Lublina. Dziesiąta sala to dawna winiarnia, której ściany ozdobione są niesamowitymi i wyjątkowymi na skalę kraju malowidłami.

Zwiedzanie i cennik

Wystawę można oglądać codziennie od kwietnia do października w godzinach 11.00-19.00, natomiast od listopada do marca od 11.00 do 17.00. Samodzielne zwiedzanie tego miejsca zajmuje około 30 min. Można również skorzystać z usług przewodnika. Czas zwiedzania wynosi wtedy niespełna godzinę. Grupy zwiedzajace mogą liczyć maksymalnie 30 osób. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł, rodzinny 25 zł. Można również skorzystać ze spotkać edukacyjnych. Wszystkie przydatne informacje znajdują się na oficjalnej stronie www.piwnica.lublin.eu

Polecane obiekty w pobliżu Piwnicy Pod Fortuną w Lublinie