Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Parysów w Lublinie

Pałac Parysów w Lublinie

Wschód Polski to wyjątkowo ciekawe miejsce do zwiedzania dające wiele możliwości poznania kraju. Jednym z głównych ośrodków miejskich jest Lublin, będący stolicą województwa lubelskiego. Na szlaku zwiedzania nie może zabraknąć Pałacu Parysów. Choć aktualnie jest to miejsce przeznaczone na lokale usługowe i handlowe. Pałac znajduje się przy ulicy Bernardyńskiej 3, we wschodniej części Placu Wolności.

Historia pałacu

Mimo, iż obecnie nie jest to miejsce, w którym podziwiać można eksponaty czy wystawy to posiada ono bardzo bogata i zawiłą historię. Budynek powstał w XVII wieku, a swoją nazwę przyjął od ówczesnych właścicieli. Anna z Sapiehów i jej mąż Zygmunt Feliks Parys, który był dworzaninem królewskim, a następnie kasztelanem i wojewodą lubelskim. Architektem nadzorującym prace budowlane pałacu był prawdopodobnie Tylman z Gameren. Postawiono budynek o blokowej, dwupiętrowej bryle. W tym miejscu odbywały się publiczne bale oraz przedstawienia teatralne.

Pałac często zmieniał właścicieli oraz przyjmował coraz to nowe funkcje. Przez lata toczyły się o niego spory, ponieważ było wielu chętnych, którzy chcieli mieć go w swoim posiadaniu. W XIX wieku został przekształcony na kamienice mieszkalną. Niestety wraz z tym zarządzeniem nastąpiła jego przebudowa, która spowodowała utratę pierwotnych barokowych cech. Od końca lat 80-tych stał się siedzibą przedsiębiorstw i firm usługowych.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Parysów w Lublinie