Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Park Zadole w Katowicach

Noclegi w okolicy Parku Zadole w Katowicach

Park Zadole w Katowicach

Katowice to jeden z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich Polski. Administracyjnie miasto przynależy do województwa śląskiego, którego jest stolicą. Choć samo miasto słynie głównie z gospodarki powiązanej z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym to znajdują się w nim wspaniałe zielone przestrzenie. Przykładem takiego miejsca jest Park Zadole.

Jak trafić do Parku Zadole?

Park Zadole znajduje się w dzielnicy Piotrowice-Ochojec. Precyzując, w jej najdalej wysuniętej na północ części Zadole. Park swym obszarem rozpoczyna się przy ulicach: Wczasowej, Poziomkowej i Traktorzystów, a rozciąga się przez ulicę Śląską, Studencką i dociera aż do Mikołowa. Łącznie daje to obszar 7,76 ha. Zlokalizowanie parku ułatwia okoliczna zabudowa, na którą składają się akademiki Uniwersytetu Śląskiego, biblioteka oraz zespół szkół Elementarz. Jeśli nie podróżuje się samochodem to z dworca PKS w stronę parku kursują autobusy linii 812, 657 i 912. Park oczywiście jest ogólnodostępny i zaprasza w swoje progi nie tylko mieszkańców, ale także turystów.

Kilka ciekawostek

Historia parku sięga XIX wieku kiedy to jego tereny zostały wytyczone z Lasu Ligockiego. Lata 1904-1914 to czasy, gdy w tym miejscu zbierały się chóry oraz zespoły muzyczne. W 2005 roku rozpoczęto inwestycję mającą na celu odbudowę parku i wyposażenie go w place zabaw, nowe deptaki i całą infrastrukturę. W parku swoją siedzibę ma Miejscowy Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku, a także amfiteatr. Cyklicznie w tym miejscu odbywają się biegi przełajowe, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Wycieczka po parku

Przechadzkę po parku uatrakcyjniają wytyczone przystanki:

  • Dąb (7,55 m wysokości, 3 metry grubości pnia)
  • Skatepark (minirampa, duża rampa, dwa boxy, dwa grind boxy, dwa rollingi i dwa zjazdy do rozpędzenia)
  • Miejscowy Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku
  • Plac Zabaw
  • Mały plac zabaw
  • Amfiteatr (800miejsc siedzących)
  • Klon (charakterystycznie wygięty z gałęziami prawie do ziemi)
  • Staw (zamieszkały przez rdestnice pływające, rogatka sztywnego oraz kaczki)

Flora tego miejsca to głównie drzewa liściaste takie jak dęby, kasztanowce, sosny i brzozy. Dobrze rozwinięta warstwa runa przedstawia pokrzywę zwyczajną, paprocie i borówki. W parku zobaczyć można również czarny bez, dziką różę, stokrotki, mniszka lekarskiego czy zawilca gajowego. W świecie fauny dominują szpaki, dzięcioły, wróble, wiewiórki. Dzięki bliskości lasu czasem udaje się zaobserwować sarny, dziki i zające.

Polecane obiekty w okolicy Parku Zadole w Katowicach