Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Goldsteinów w Katowicach

Pałac Goldsteinów w Katowicach

Jednym z najpiękniejszych zabytków Katowic na Szlaku Zabytków Techniki jest Pałac Goldsteinów, zlokalizowany w zachodniej części śródmieścia miasta na Placu Wolności 12 a. Druga obowiązująca nazwa, która odnosi się też do tego zabytku, którą możemy spotkać to pałac Przemysłowców. Niektórzy nazywają ten obiekt Willą Goldsteinów od nazwiska braci Abrahama i Józefa – bogatych Żydów.

Willa bogatych kupców

Bracia Goldstein przybyli na Śląsk w interesach jako handlarze drewnem, skupowali tez grunty, by postawić na nich kamienice, a następnie z zyskiem odsprzedać. W 1872 roku bracia zbudowali dla siebie tą luksusową willę, niespodziewanie sprzedali ją w 1893 roku, tuż przed przeprowadzką do Wrocławia. Ta dwukondygnacyjna, neorenesansowa budowla wyróżniająca się bogatą dekoracją sztukatorską elewacji powstała pod koniec lat siedemdziesiątych XIX wieku. Elewację boczną kamienicy zdobią postacie kobiece – utożsamiające przemysł, naukę i sztuki piękne. W dłoniach trzymają atrybuty - metafory odnoszące się do tych dziedzin: lokomotywę, młotek, pochodnię, książkę, zwój papieru oraz paletę malarską.

Kunsztowne wnętrze

Wnętrze budowli zdobi bogato dekorowany hall i klatka schodowa, złocone marmurowe posadzki i dekoracje malarskie. Dekoracyjna sztuka i detale podkreślają kunszt i bogactwo pierwszych właścicieli. Pałac na przestrzeni lat pełnił różne funkcje: był siedzibą Izby Przemysłowo – Handlowej, mieścił się w nim teatr awangardowy 12, (nazwa od numeru, pod którym zlokalizowany był budynek), który powstał tutaj w 1975 roku, funkcjonowało w nim też kino „Przyjaźń”.

Ciekawostki

W pałacu odbył się pierwszy festiwal „Rawa Blues”.

Pałac Goldsteinów jest od 2010 roku siedzibą katowickiego Urzędu Stanu Cywilnego. Urząd mieści się na pierwszym piętrze- w sali balowej. Właścicielem pałacu jest miasto Katowice. Na pierwszym piętrze pałacu wydzielono sale konferencyjne, salę koncertową (odbywają się tutaj uroczyste Sesje Rady Miasta).

W Pałacu Goldsteinów odbywają się także spotkania muzyczne – koncerty muzyki poważnej. To tutaj swoją siedzibę ma Camerata Silesia (na drugim piętrze).

Zwiedzanie

Obiekt pałacu Goldsteinów dostępny jest cały rok w godzinach urzędowania poszczególnych instytucji, wejście jest bezpłatnie.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Goldsteinów w Katowicach