Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Parku Kościuszki w Katowicach

Park Kościuszki w Katowicach

Park im. Tadeusza Kościuszki znajduje się w pobliżu śródmieścia Katowic. Jest to największy park na terenie miasta. Odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych czy koncertów. Jego granice wyznaczają ul. Mikołowska, Aleja Górnośląska i ul. Tadeusza Kościuszki. Ma całkowitą powierzchnię 72 ha.

Historia parku

Początki parku sięgają lat 80. XIX wieku, kiedy władze Katowic – młodego przemysłowego ośrodka – postanowiły zagospodarować fragment podmiejskiego lasu, leżącego przy południowo-zachodniej granicy miasta. Park z prawdziwego zdarzenia udało się urządzić dopiero pod koniec XIX wieku, gdy wytyczono alejki i dokonano nasadzeń kwiatów, krzewów i drzew. W 1903 roku powstała imponująca Wieża Bismarcka. Na początku XX wieku obszar parku został powiększony o dodatkowe 60 ha, które wydzierżawiono od hrabiego Tiele-Wincklera. Park Południowy, bo taką nosił wówczas nazwę, połączono linią tramwajową z centrum jeszcze przed wybuchem I wojny światowej.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nazwę zmieniono na Park imienia Tadeusza Kościuszki. Do dzisiaj można zobaczyć tablicę pamiątkową poświęconą Naczelnikowi. W parku pojawiły się drewniane budowle - kościół św. Michała Archanioła i spichlerze z Gałkowic, ponieważ planowano utworzyć tam skansen. Wieżę Bismarcka rozebrano w 1934 roku. Przed II wojną światową wybudowano jeszcze wieżę spadochronową. Wprawdzie została zniszczona, ale jej obrona prowadzona we wrześniu 1939 roku przeszła do legendy. Po wojnie w parku ustawiono replikę tej budowli.

Atrakcje

W największym katowickim parku można zobaczyć około 100 różnych gatunków drzew i krzewów. Przeważają drzewa liściaste - klony, graby, buki, brzozy i lipy, ale posadzono także wiele sosen. Alejki ozdobiono drzewami egzotycznymi i różanecznikami. W parku dobywają się różne imprezy kulturalne, na przykład koncerty z cyklu „Od Bacha do Beatlesów”. Zimą jest to idealne miejsce dla miłośników jazdy na sankach i nartach. Ponadto w parku znajduje się galeria rzeźby plenerowej oraz cmentarz żołnierzy radzieckich. Park im. Kościuszki to jedno z ulubiony miejsc wypoczynku i relaksu mieszkańców Katowic.

Polecane obiekty w pobliżu Parku Kościuszki w Katowicach