Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Parku Miejskiego im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

Park Miejski im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

Park Miejski im. Książąt Pomorskich zlokalizowany jest w Koszalinie przy dwóch ulicach, a mianowicie przy ulicy Piastowskiej oraz Młyńskiej, jednak niezwykle istotne jest to, iż jest on podzielony na dwie części. Część A stanowi najstarszą część parku, która w dawnych latach nazywana była Starą Promenadą. Na terenie o powierzchni ponad 6 hektarów znajduje się Staw Książęcy oraz rzeka Dzierżecinka. Z kolei część B ma nieco mniejszą powierzchnię, ponieważ ponad 3 hektarów, jednak w tej części parku rośnie wiele niezwykle ciekawych roślin oraz pomników przyrody.

Historia parku

Park Miejski im. Książąt Pomorskich w Koszalinie powstał w latach 1816-1817, jednak w pierwszej kolejności zagospodarowaniu uległa tzw. Stara Promenada, która znajdowała się wzdłuż miejskich murów. W ciągu kilku następnych lat w parku zostały wytyczone alejki, wybudowano staw, a także postawiono fontannę, co nie odbyłoby się bez inicjatora tego pomysłu, czyli Augusta Ludwiga Leopolda Fritsche, który wówczas pełnił funkcję prezydenta Rejencji Koszalińskiej. Park swój ostateczny kształt otrzymał w pierwszej połowie XX wieku, gdy odrestaurowano dawny staw zamkowy, natomiast łabędziom urządzono uroczą wysepkę.

Flora

W parkowej części A rosną najstarsze i najpiękniejsze drzewa w całym mieście, z których kilkanaście to pomniki przyrody. Jednym z najciekawszych drzew w całym parku był klon jawor, który potocznie zwany był "Drzewem Czarownic" i uchodził za najstarsze miejskie drzewo, pamiętające podobno czasy dawnego ogrodu zamkowego. Niestety drzewo to w 2011 roku zostało powalone przez wichurę. Jeśli chodzi natomiast o pozostałą roślinność parku, to największą uwagę turystów skupiają gatunki obcego pochodzenia np. miłorząb dwuklapowy, korkowiec amurski czy też magnolia drzewiasta. Na terenie parku można wyróżnić około 124 gatunków drzew oraz krzewów, które pochodzą nie tylko z Polski, ale również z zagranicznych krajów, jednak idealnie wpasowały się w tutejszy, dosyć chłodny klimat.

Polecane obiekty w okolicy Parku Miejskiego im. Książąt Pomorskich w Koszalinie