Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wieży widokowej na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej w Koszalinie

Wieża widokowa na Górze Chełmskiej to najwyżej położony punkt widokowy w okolicach Koszalina, który ma ponad 30 m wysokości, co w połączeniu z wysokością samego wzgórza umożliwia okolicznym mieszkańcom oraz turystom podziwianie przepięknych widoków roztaczających się wokół. Obecnie Góra Chełmska to jedna z największych atrakcji Koszalina, na której znajduje się nie tylko opisywana wieża, ale również Sanktuarium Maryjne.

Historia

Wieża widokowa została wzniesiona w 1888 roku w sąsiedztwie szczytu Góry Chełmskiej, która znajduje się na wysokości 136 m n.p.m. Wspomniana góra w bardzo dawnych czasach była niezwykle ważnym miejscem kultu, a w XIII wieku stała się jednym z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych w całej Europie. Sanktuarium uległo niestety zniszczeniu po wprowadzeniu reformacji, przez co góra popadła w zapomnienie. W bezpośrednim sąsiedztwie Góry Chełmskiej pod koniec XIX wieku wzniesiono zespół budynków restauracyjno-kawiarnianych wraz z wieżą widokową. Po II wojnie światowej wspomniane budynki były przez kilkanaście lat użytkowane, jednak z czasem popadły w ruinę, dlatego też zostały rozebrane, jednak wieża widokowa pozostała w całości. W latach 90-tych XX wieku przeprowadzono remont wieży widokowej, dzięki czemu możliwe było udostępnienie jej zwiedzającym.

Remonty i odbudowy

Wieża z uwagi na swoje położenie narażona jest na działanie wielu czynników atmosferycznych, przez co na przełomie lat 1990-1994 konieczne było przeprowadzenie jej renowacji. Niestety ze względu na brak środków pieniężnych nie wykonano wielu prac, dlatego z każdym kolejnym rokiem stan techniczny wieży się pogarszał. W 2011 roku Siostry Szensztackie postanowiły odrestaurować wieżę na własny koszt, dodatkowo starając się o uzyskanie jakiegoś wsparcia. Wojewódzki Urząd Opieki nad Zabytkami przekazał w 2012 roku dofinansowanie, dzięki czemu można było dokonać wielu niezwykle ważnych prac remontowych. W drugiej połowie 2012 roku również Urząd Miasta w Koszalinie przyznał siostrom dofinansowanie, dzięki czemu obecnie wieża nie stanowi zagrożenia, dlatego też z jej szczytu można bez obaw podziwiać roztaczające się wokół przepiękne widoki.

Informacje dla zwiedzających

Wieża jest otwarta dla turystów od maja do września od poniedziałku do niedzieli 10:00-19:00, w pozostałą część roku obiekt czynny jest tylko w weekendy. Ceny biletów wynoszą: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży widokowej na Górze Chełmskiej w Koszalinie