Koszalin
W północno - zachodniej Polsce położone jest duże miasto Koszalin. Jest ono największym miastem w regionie środkowopomorskim. Znajdują się tu: lotnisko, Koszaliński Ośrodek Naukowo – Badawczy, Politechnika Koszalińska, Wyższa Szkoła Muzyczna, liczne ośrodki kulturalne i sportowe, a także Fabryka Pomocy Naukowych. Dominuje przemysł elektrotechniczny, maszynowy, drzewny, metalowy oraz spożywczy. W mieście działają muzea, teatry, filharmonia, stacje radiowe i telewizyjne.
Z historii miasta
Pierwsze wzmianki o Koszalinie pochodzą z Kroniki Wielkopolskiej. Opisany jest on jako jeden z grodów zdobytych przez Bolesława Krzywoustego w 1107 roku. W XIII wieku powstała tutaj kaplica pogańska, która stała się celem licznych pielgrzymek. Miasto słynne było z produkcji mydła, papieru, powozów, a także wyrobów galanteryjnych. W czasie wojny 30 – letniej Koszalin i całe Pomorze Zachodnie stało się częścią Brandenburgii. W 1718 roku wielki pożar strawił większą część miejskiej zabudowy. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie kilka starych obiektów. Dopiero po wojnie, na mocy postanowień konferencji poczdamskiej, Koszalin trafił na nowo do Polski. W 1947 roku miasto opuścili wszyscy niemieccy mieszkańcy i zaczęli się osiedlać Polacy. Od XIX wieku w Koszalinie działała fabryka samolotów, browar, mleczarnia oraz fabryka maszyn rolniczych.
Na szlaku zabytków
Koszalin znany jest z wielu pięknych, gotyckich kamienic pochodzących z XV wieku, z domów z XVI – XVII wieku oraz z gotyckiej bazyliki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z 1300-1333 roku. Niestety wiele cennych obiektów zniszczył pożar, który dotknął w przeszłości to miasto. Będą w Koszalinie warto odwiedzić wieżę widokową na Górze Chełmskiej. Godne zainteresowania są także podziemia starego browaru, Skansen Kultury Jamneńskiej oraz cerkiew pw. Zaśnięcia NMP.
Atrakcje
Poza nielicznymi zabytkami zachowanymi do czasów dzisiejszych koniecznie trzeba zobaczyć przepiękne Ogrody Tematyczne Hortulus. Jest to miejsce, które zapewni kilkugodzinną rozrywkę dla całych rodzin. Na sporym obszarze zgromadzono mnóstwo ciekawych, rzadkich roślin. Przechadzka labiryntem, który tworzą bukowe drzewa, w upalny dzień to czysta przyjemność. Dużym zainteresowaniem cieszy się wspaniale zaprojektowany chiński ogród. Ciekawostką jest, że wszystkie rośliny, a właściwie ich sadzonki można kupić na miejscu. Poza przepięknymi ogrodami, starymi drzewami i kwiatami znajdziemy tu całe mnóstwo ziół, znanych i tych rzadziej używanych.
Innym miejscem pełnym zieleni jest Park Książąt Pomorskich – idealne miejsce na spacery. Park mieści się w centrum miasta, ale po wejściu na jego teren każdy poczuje się jak w innym świecie. Nie słychać ulicznych hałasów, a ciszę przerywają jedynie ptaki, kaczki pływające po stawie i szum wiekowych drzew. Wzdłuż parkowych alejek poustawiane są ławki, na których można przysiąść, poczytać książkę i odpocząć.
Od początku maja do końca września kursuje w Koszalinie kolejka wąskotorowa. Prowadzi ona przez malownicze lasy Pomorza Środkowego aż po Jezioro Rosnowskie, które jest najstarszym polskim zbiornikiem zaporowym. Na stacji końcowej w Koszalinie można zwiedzić zabytkową lokomotywownie, zobaczyć stare wagony i pamiątki związane z historią kolei. Innym miejscem, w którym można trochę dokładniej poznać historię Koszalina i jego okolic jest niewielkie muzeum działające w starym młynie i posiadające wspaniały klimat. Zebrane eksponaty pokazują jak wyglądało codzienne życie koszalińskiej wsi. Organizowane są tu także okresowe wystawy.
Turyści lubiący aktywny wypoczynek połączony ze sporą dawką adrenaliny, na pewno chętnie wybiorą się do Parku Linowego Avana. Można tu spróbować swoich sił i pokonać trasy o trzech stopniach trudności. Oczywiście wszystko jest w pełni bezpieczne i odbywa się pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów i z użyciem najnowocześniejszych sprzętów asekuracyjnych. Dla miłośników sportów wodnych najlepszym miejscem w Koszalinie będzie Wodna Dolina. Można pospacerować, poopalać się, popływać łódką, pojeździć na nartach wodnych. Do Wodnej Doliny kursują autobusy.
Warto dodać, że Koszalin jest miastem, które organizuje wiele festiwali i koncertów. Festiwal kabaretowy transmitowany przez polską telewizję to już tradycja. Poza tym odbywają się tu festiwale chórów polonijnych, festiwale organowe, a najbardziej znany jest Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film”. Koniecznie trzeba zobaczyć Amfiteatr im. Ignacego Paderewskiego, który jest największym tego typu obiektem w całej Polsce. Na trybunach amfiteatru może zasiąść 4,5 tysiąca widzów. Całość kryje 100-metrowy dach, który ze względu na wygląd często nazywany jest „chipsem”.
Noclegi i baza gastronomiczna
Koszalin dysponuje bardzo rozbudowaną bazą noclegową. W luksusowych pensjonatach i apartamentach można poczuć się komfortowo i naprawdę odpocząć. Oczywiście są też tańsze noclegi na każdą kieszeń i o odpowiednich standardach. W domkach letniskowych można znaleźć wysoki komfort i standard. Noclegów w samym mieście i w jego okolicach jest tak dużo, że właściwie nie ma konieczności wcześniejszej rezerwacji, z wyjątkiem dni, w których odbywają się koszalińskie festiwale i miasto przeżywa prawdziwy najazd turystów. Koszalińska kuchnia to zarówno dania regionalne oraz te, należące do kuchni europejskiej. Restauracje o przepięknych wystrojach kuszą zapachami i bogatą ofertą. Jest też mnóstwo pizzerii, barów szybkiej obsługi, małych kawiarenek i barów, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Koszalinie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!