Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kolei Wąskotorowej w Koszalinie

Kolej Wąskotorowa w Koszalinie

Kolejka Wąskotorowa w Koszalinie to jednak z największych atrakcji tego przepięknego miasta, która w okresie wakacyjnym prowadzi sezonowy ruch turystyczny na odcinku linii kolejowej łączącej Koszalin Wąskotorowy z Bobolicami Wąskotorowymi. Na trasie kolejki znajduje się wiele stacji, dzięki czemu można dostać się bez problemu w praktycznie każde miejsce znajdujące się w Koszalinie.

Historia

Decyzja o budowie koszalińskiej kolei wąskotorowej została podjęta w 1897 roku, jednak dopiero rok później uzyskano wszystkie niezbędne pozwolenia oraz koncesje. W 1898 roku w listopadzie zostały uruchomione przewozy z Koszalina poprzez Manowo aż do miejscowości Nacław. W 1905 roku otwarto kolejne dwa odcinki liczące po co najmniej 30 km każdy. Aby umożliwić mieszkańcom całego regionu korzystanie z kolejki, niezwykle ważne było oddanie do użytku nowego odcinka łączącego Białogard z miejscowością Rarwino. Na początku 1945 roku kolejka wąskotorowa spełniała jedną bardzo ważną funkcję, ponieważ przewoziła uciekinierów do punktów zbiorczych do czasu, kiedy zostały one zajęte przez Armię Czerwoną. W tym czasie Armia Czerwona zdemontowała całkowicie torowiska, a cały tabor został wówczas wywieziony do ZSRR.

Po zakończeniu II wojny światowej zapadła decyzja o odbudowie wąskotorowej kolei koszalińskiej. Z czasem zaczęto uruchamiać kolejne odcinki łączące ze sobą nie tylko największe miasta, ale również niewielkie miejscowości. W latach 50-tych XX wieku odnotowano bardzo wysoki wzrost przewozów, który jednak z czasem zaczął spadać. W 2000 roku linię Koszalin-Świelino wpisano do rejestru zabytków, dzięki czemu ta część linii jest obecnie chroniona przed rozbiórką. W 2005 roku powstało natomiast Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, którego celem było uratowanie kolei wąskotorowej przed jej unieruchomieniem. Z tego też względu od 2009 roku w okresie letnim odbywa się regularny ruch turystyczny, który przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również wielu turystów.

Informacje dla turystów

Kolejka kursuje w okresie wakacji (od 24. 06. 2017 do 03. 09. 2017) w każdą sobotę i niedzielę. Ceny biletów: normalny 25 zł, ulgowy 20 zł, rodzinny (2+2) 65 zł, rodzinny (2+1) 55 zł

Polecane obiekty w pobliżu Kolei Wąskotorowej w Koszalinie