Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Palmiarni w Wałbrzychu

Palmiarnia w Wałbrzychu

Palmiarnia w Wałbrzychu to obecnie jeden z najstarszych tego typu obiektów w całej Polsce, ponieważ powstała w latach 1911-1913 z inicjatywy Jana Henryka X, czyli ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów. To przepiękne miejsce książę zdecydował się wybudować z myślą o swojej małżonce nazywanej Daisy, która uwielbiała przepiękne kwiaty oraz oryginalnie wyglądające rośliny.

Podarunek dla księżnej Daisy

Palmiarnia obecnie ma powierzchnię około 1900 metrów kwadratowych, jednak oprócz niej w skład kompleksu wchodzi również rosarium, ogrody w stylu japońskim, cieplarnie oraz ogród owocowo-warzywny. Centralną częścią całego obiektu był wzniesiony z metalu i szkła dosyć wysoki budynek, w którym zostały posadzone palmy daktylowe. Z kolei na dachu palmiarni wybudowano galerię widokową, z której można było podziwiać przepiękne widoki roztaczające się wokół. Wnętrze palmiarni zostało wypełnione zastygłą lawą z wulkanu Etna, którą książę sprowadził wprost z Sycylii.

Najważniejszym obiektem dla księżnej było jednak rosarium, w którym uprawiano wiele przeróżnych gatunków róż, jednak najpiękniejsze były róże śnieżnobiałe, które obecnie swoją nazwę zawdzięczają przezwisku księżnej, czyli Daisy. Zauroczenie księżnej różami było tak duże, iż zdecydowała się utworzyć drugie rosarium na zamkowych tarasach, które obecnie podziwiane jest przez turystów, którzy przyjeżdżają do Wałbrzycha, aby zwiedzić tutejszy zamek.

Obecnie w palmiarni znajduje się ponad 250 gatunków roślin, które pochodzą nie tylko z Polski, ale także z innych krajów reprezentujących różne strefy klimatyczne. Największą atrakcją palmiarni jest Wystawa Bonsai prezentująca przepiękne miniaturowe drzewka, które nagradzane były kilkukrotnie zarówno w kraju, jak i za granicą. Palmiarnia w 2012 roku stała się własnością gminy Wałbrzych i obecnie administrowana jest przez gminną spółkę Zamek Książ. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest fakt, iż palmiarnia wraz z otaczającymi ją budynkami oraz ogrodem wpisana jest na listę zabytków województwa dolnośląskiego.

Zwiedzanie

Palmiarnia jest otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00 – 18:00. Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 5 zł. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania indywidualnie bez przewodnika, a bilety obejmują zarówno wstęp do zamku, jak i do palmiarni, jednak można również nabyć bilety, które uprawniają wyłącznie do zwiedzenia samej palmiarni. Szczegóły dostępne są na http://www.ksiaz.walbrzych.pl/turystyka/palmiarnia

Polecane obiekty w okolicy Palmiarni w Wałbrzychu