Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Książańskiego Parku Krajobrazowego

Książański Park Krajobrazowy

Książański Park Krajobrazowy w Wałbrzychu został utworzony w 1981 roku, a jego powierzchnia wynosi 3155,4 ha. Zlokalizowany jest na terenach Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych. To wspaniałe miejsce, które przyciąga turystów nie tylko zabytkami, ale także przepiękną przyrodą. Książański park jest jednym z najwspanialszych miejsc do spacerów.

Zabytki i najpiękniejsze miejsca

Wśród największych atrakcji turystycznych tego parku należy wymienić przede wszystkim średniowieczne zamki, a mianowicie Zamek Książ i Zamek Cisy, Sudecki Ogród Dendrologiczny oraz palmiarnię. Jednym z ciekawszych miejsc jest Wąwóz Pełcznica, który ciągnie się pomiędzy Szczawienkiem a Pełcznicą. Miejsce to jest niezwykle urokliwe i każdego roku przyciąga wielu turystów, którzy chcą w ciekawy sposób spędzić aktywnie czas wypoczynku. Teren wąwozu porośnięty jest wielogatunkowym lasem mieszanym, a wybierając się na wycieczkę w to miejsce, można zobaczyć pozostałości po wejściach do sztolni hitlerowskich, które zostały wybudowane podczas II wojny światowej. Na samym końcu wąwozu rośnie jeden z najpopularniejszych cisów "Bolko" będący najstarszym przedstawicielem tego gatunku w całych Sudetach.

Podział parku

Z uwagi na zróżnicowaną rzeźbę terenu oraz uwarunkowania geologiczne obszar całego parku został podzielony na trzy zespoły: Dobromierski Zespół Krajobrazowy, Książański Zespół Krajobrazowy oraz Lubiechowski Zespół Krajobrazowy. Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajduje się rezerwat przyrody Przełomy pod Księżem koło Wałbrzycha, który został utworzony w 2000 roku, jednak 10 lat później jego obszar został zmniejszony. Wspomniany rezerwat został utworzony w celu ochrony krajobrazu przełomów płynących tutaj potoków, a mianowicie Pełcznicy i Szczawnika wraz z różnorodną fauną i florą.

Fauna oraz flora

Na terenie parku można podziwiać kilkaset gatunków roślin, jednak największą liczbę stanowią mchy oraz porosty. Niezwykle ważne jest również to, iż na chronionym obszarze znajduje się 17 pomników przyrody oraz trzy zabytkowe aleje drzew. W opisywanym parku podziwiać można nie tylko przepiękną florę, ale również faunę, wśród której wymienić warto przede wszystkim traszkę górską, zaskrońca, dzięcioła dużego, sarnę europejską, dzika oraz rzekotkę drzewną. Turyści, którzy chcą zwiedzić park, mogą wybrać się na wycieczkę krajoznawczą kilkoma szlakami turystycznymi, które prowadzą m. in. przez ruiny Zamku Cisy, wąwóz Pełcznicy, Wąwóz Książ oraz jeden z najpiękniejszych piastowskich zamków, czyli Zamek Książ.

Polecane obiekty w pobliżu Książańskiego Parku Krajobrazowego