Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Książ

Noclegi w pobliżu Zamku Książ

Zamek Książ

Jednym z największych zabytków Wałbrzycha jest zamek Książ. To prawdziwy symbol tego dolnośląskiego miasta, który koniecznie należy odwiedzić. Zamek znajduje się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego i leży na Szlaku Zamków Piastowskich. Zlokalizowany jest przy ulicy Piastów Śląskich 1.

Piastowski zamek

W turystycznej dzielnicy Wałbrzycha, w Książu pod koniec XIII wieku został wzniesiony przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego zamek, który do 1392 roku należał do tutejszej linii Piastów. W kolejnych latach przeszedł on pod panowanie monarchy czeskiego Wacława IV, natomiast w 1509 roku został sprzedany rodzinie Hochberg, która była w posiadaniu zamku aż do 1941 roku. Zamek w czasie wojny trzydziestoletniej uległ kilkukrotnie zniszczeniu, jednak w 1648 roku zniszczone umocnienia zostały przebudowane na tarasy ogrodowe w stylu francuskim. W kolejnych latach do zamku dobudowano nowe skrzydło, wzniesiono palmiarnię, urządzono ogród japoński, a także zmodernizowano tarasy z fontannami.

Siedziba III Rzeszy

W 1941 roku zamek został przejęty przez władze III Rzeszy, a w trakcie jego przebudowy została zniszczona większość jego zabytkowego wystroju. W tym czasie pod zamkiem powstały tunele oraz podziemny schron, które obecnie są udostępnione turystom do zwiedzania. Wraz z końcem II wojny światowej zamek znalazł się w granicach Polski, jednak stacjonujące w nim wówczas wojska radzieckie doprowadziły do jego zdewastowania. W 1974 roku w zamku rozpoczęły się prace modernizacyjne, dzięki którym obecnie Książ należy do jednego z najpiękniejszych zamków w Polsce.

Zwiedzanie

Każdego roku w okolice zamku przybywa wielu turystów, którzy mają możliwość zwiedzenia nie tylko samego zamku, ale również palmiarni i przepięknego parku. Obecnie zamek można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem, jednak warto wiedzieć o tym, iż dostępnych jest kilka tras, które różnią się między sobą nie tylko czasem przejścia, ale również tematyką. Jeśli chodzi o zwiedzanie zamku bez przewodnika, to turyści zobowiązani są do poruszania się zgodnie z kierunkiem, który podany jest na tablicach informacyjnych. Oprócz zamku turyści mogą również zobaczyć wieżę zamkową z przepięknym widokiem na Sudety, tarasy z palmiarnią, parowozownię oraz stajnie zamkowe, w których organizowane są przejażdżki konne.

Godziny otwarcia zamku: poniedziałek-niedziela w godz. 9:00-18:00.

Ceny biletów:

  • Zwiedzanie indywidualne bez przewodnika: zamek, tarasy, palmiarnia – normalny 34 zł, ulgowy 24 zł
  • Zwiedzanie indywidualne bez przewodnika:zamek, tarasy, palmiarnia, stajnie – normalny 39 zł, ulgowy 29 zł

Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem

  • Od Piastów do tajemnic II wojny światowej + palmiarnia – normalny 39 zł, ulgowy 29 zł
  • Szlakiem Daisy+tarasy+park+palmiarnia – normalny 49 zł, ulgowy 34 zł
  • Książ Barokowy+palmiarnia – normalny 34 zł, ulgowy 24 zł

Zwiedzanie indywidualne z przewodnikiem: Od Piastów do tajemnic II wojny światowej + palmiarnia – normalny 39 zł, ulgowy 29 zł

Więcej informacji na www.ksiaz.walbrzych.pl

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Książ