Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu ruin Zamku Stary Książ w Wałbrzychu

Ruiny Zamku Stary Książ w Wałbrzychu

Zamek w Książu to jeden z najbardziej znanych turystycznie i najbardziej popularnych polskich zamków, do którego rok rocznie zmierzają całe szeregi zaciekawionych turystów. Sławę przynosi mu nie tylko świetna architektura, ale również cała masa legend związanych z budynkiem. Jednak mało kto wie o istnieniu innej budowli – Starego Książa, leżącej nieopodal nowego zamku i niestety znajdującej się w stanie historycznej ruiny.

Dzieje zamku

Wbrew pozorom nie jest to budowla średniowieczna, bo powstała pod koniec XVIII wieku. Do budowy wykorzystano istniejące wtedy jeszcze fundamenty starego zamku Bolko I, który został znacznie przebudowany, chociaż korzystano z pierwotnego planu architektonicznego. Budowlę wykonano na zlecenie Jana Henryka VI von Hochberga. Powodem nie była chęć zamieszkania zamku, ale otworzenia wizji średniowiecznego zagospodarowania całego grodu. Stary Książ nie był zresztą budowlą wielką i pod tym względem znacznie różni się od pobliskiego zamku w Książu. Wraz z zamkiem Stary Książ urządzono również przyległe tereny, tworząc tu niewielki park w stylu romantycznym.

Po II wojnie światowej zamek został mocno zniszczony przez wojska radzieckie, które zdobywały Wałbrzych. Z biegiem czasu pozostałości zamku uległy jeszcze większemu zniszczeniu, do dzisiaj zachowała się jedynie część ścian z wyraźnym zaznaczeniem wewnętrznej struktury pomieszczeń. Na uwagę zasługują pozostałości kaplicznej wieży oraz dwa portale w stylu renesansowym.

W czasach swojej świetności zamek charakteryzował się bardzo wyrazistym stylem eklektycznym, łącząc w sobie style romański, gotycki, barokowy, a nawet nieco polskiego rokoko. Budowla posiadała niewielką fosę, bramę i mur obronny, dwie obronne strażniczki, a we wnętrzu stylizowaną salę balową, kaplicę, a nawet salę tortur.

Zamek dzisiaj

Stary Książ nie ma wielkiego znaczenia turystycznego – jest raczej lokalną atrakcją, o której wie jedynie niewielu turystów, chociaż leży w bezpośrednim sąsiedztwie popularnego zamku w Książu i można go zwiedzać bezpłatnie. Z tego powodu jest rzadko odwiedzany, niechroniony prawnie i nie zabezpieczony przed dalszym niszczeniem popada w coraz większą ruinę. W niedalekiej przeszłości zdarzały się nawet przykre epizody z kradzieżą kamienia i cegieł z ruin zamku. Proceder ten został ukrócony, ale rozkradzione elementy znacznie przyczyniły się do dalszego niszczenia byłego wałbrzyskiego zamku.

Polecane obiekty w pobliżu ruin Zamku Stary Książ w Wałbrzychu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!