Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Potockich w Lublinie

Pałac Potockich w Lublinie

Lublin administracyjnie przynależy do województwa lubelskiego, którego jednocześnie jest stolicą. Do tego wspaniałego miasta przyciąga turystów bogata oferta kulturalno – rozrywkowa. Lublin może pochwalić się wieloma obiektami świadczącymi o jego wspaniałej historii. Jednym z takich miejsc jest Pałac Potockich, zlokalizowany przy ulicy Staszica 3, mieści się blisko centrum Lublina.

Zawiłe losy pałacu

Jego budowa rozpoczęła się w roku 1717 i trwała do 1734. Pierwszym właścicielem był Jerzy Potocki starosta grabowiecki. Rozbudowę obiektu zlecił natomiast syn Jerzego – Eustachy Potocki. Stało się to w roku 1754 kiedy to Potocki był marszałkiem Trybunału Koronnego. W późniejszym czasie rodzina Potockich przeniosła się do innego pałacu (Radzyń Podlaski), a ten w Lublinie został przekazany w roku 1789 na rzecz Skarbu Państwa.

Niszczenie pałacu

Początkowo uczyniono z niego skład skór, a następnie koszary kawalerii narodowej. Od roku 1792 po wykwintnych wnętrzach pałacowych nie było już śladu, a sam budynek stał się więzieniem. Funkcję tę pełnił przez trzydzieści lat, aż do momentu wybudowania nowego więzienia. Nie zrezygnowano jednak ze „starego kryminału” jak ówcześnie nazywano pałac. Wojsko miało go w swoim posiadaniu, aż do roku 1918. Następnie przejęła go policja (Główny Komisariat Policji Państwowej), a po działaniach wojennych Milicja Obywatelska. Od roku 1981 został on w całości przekazany na potrzeby szkolnictwa. Umieszczono w nim Specjalną Zasadniczą Szkołę Zawodową. Od roku 1994 natomiast przejął go w posiadanie Katolicki Uniwersytet Lubelski. Jakiś czas później znowu nastąpiła zmiana właściciela. Tym razem Pałac Potockich trafił w ręce prywatnych inwestorów. Niestety przez wszystkie te lata nikt nie zadał sobie trudu, by zadbać o jego zewnętrzny wygląd. Dziś nie wygląda zachęcająco i daleko mu do lat dawnej świetności, ale ma się to w najbliższej przyszłości zmienić.

Mimo, że jest niezadbane i mało przypomina dawną perłę architektury, jest to miejsce warte odwiedzenia podczas pobytu w Lublinie. Jego dawne piękno przybliżają choćby stare widokówki. Warto jest zapoznać się z jego historią i bliżej zainteresować się dawną siedzibą rodu Potockich.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Potockich w Lublinie