Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Noclegi w pobliżu Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie

Muzeum Wsi Lubelskiej jest położone w malowniczej dolinie Czechówki. Gromadzi ciekawe zabytki architektury drewnianej i murowanej, a także zbiory etnograficzne.

Bogate zbiory i ekspozycje muzealne

Ekspozycja została podzielona na sektory, które odzwierciedlają kulturową różnorodność Lubelszczyzny – Powiśle, Podlasie, Nadbuże, Wyżyna Lubelska, Roztocze oraz sektory miasteczkowy i dworski. Zwiedzając muzeum można nie tylko zobaczyć interesujące zabytki, ale także dowiedzieć się więcej o codziennym życiu ludzi w minionych czasach. Na terenie skansenu znajduje się między innymi zabytkowa cerkiew grekokatolicka i XVIII-wieczny dwór z Żyrzyna otoczony pięknym ogrodem.

Dużą atrakcją muzeum jest sektor miasteczkowy, który odwzorowuje wygląd prowincjonalnych miasteczek z lat 30. XX wieku. Na terenie sektora znajduje się między innymi sklep żelazny, poczta, trafika, zakład fryzjerski, dom burmistrza, warsztaty różnych rzemieślników, a także rzymskokatolicki zespół sakralny. Oprócz ekspozycji stałej w Muzeum Wsi Lubelskiej można zobaczyć także wiele ciekawych wystaw czasowych, a także rekonstrukcji historycznych. W sektorze Powiśla można odbyć rejs po stawie, do dyspozycji zwiedzających są dawne jednostki wiślane – bat, prom i pychówka.

Historia muzeum

W 1960 roku w Muzeum Okręgowym w Lublinie powstał Odział Budownictwa Ludowego, który w 1970 roku przekształcono w autonomiczne Muzeum Wsi Lubelskiej. Zgodnie z pierwotnym projektem skansen miał znajdować się w dzielnicy Kalinowszczyzna, jednak z względu z problemami z przejęciem tego terenu, ostatecznie muzeum powstało w dzielnicy Sławiny w sąsiedztwie trasy Lublin-Warszawa. Pierwszym obiektem, który został przeniesiony na teren muzeum był wiatrak z Zygmuntowa. W 1979 roku otworzono pierwszy sektor, który był poświęcony zabytkom Wyżyny Lubelskiej.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • styczeń – marzec: wtorek - niedziela w godz. 9:00-15:00
  • kwiecień: wszystkie dni w godz. 9:00-17:00
  • maj – wrzesień: wszystkie dni w godz. 9:00-18:00
  • październik: wszystkie dni w godz. 9:00-17:00
  • listopad – grudzień: wtorek – niedziela w godz. 9:00-15:00

Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, bilet rodzinny 30 zł.

Więcej szczegółów na stronie muzeum: http://skansen.lublin.pl/pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie