Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Dworku Wincentego Pola w Lublinie

Dworek Wincentego Pola w Lublinie

Bogata oferta muzealna Lublina pozwala dogłębnie zapoznać się z historią miasta oraz osób w nim żyjących. Jednym z miejsc, które warto zobaczyć jest Dworek Wincentego Pola, znajdujący się na ul. Kalinowszczyzna 13. Miejsce to znajduje się w okolicach ścisłego centrum, po drugiej stronie trasy nr 82.

Wybitny lublinianin

Wincenty Pol był polskim poetą, geografem, kawalerem Orderu Virtuti Militari żyjącym w latach 1807-1872. Miejsce, w którym utworzono muzeum biograficzne artysty nie jest oczywiście przypadkowe. Dworek, który jest jego siedzibą był własnością rodziny Pol. W latach 1804-1810 zarządzał nim ojciec Wincentego. Sprzedał go po zatwierdzeniu wyjazdu rodziny do Lwowa. Majątek stał się na wtóry własnością rodziny Pol w 1860 roku, kiedy to otrzymali go jako dar obywateli województwa lubelskiego.

Dworek pierwotnie znajdował się w innym miejscu, ale został przeniesiony na teren pozyskany do powstania skansenu. Był jednym z pierwszych budynków, które tam postawiono. Dokładnie w 100 rocznicę śmierci Wincentego Pola rozpoczął funkcjonowanie jako muzeum poświęcone jego życiu. W tym miejscu zapoznać się można z: rękopisami poety, prowadzoną przez niego korespondencją, dokumentami rodzinnymi, zbiorem kart pocztowych upamiętniających wyprawy Wincentego, pracami plastycznymi jego wnuka Juliusza, czasopismami z XIX i XX wieku, zbiorem map, literaturą specjalistyczną oraz unikatową kolekcją polskojęzycznych globusów Ziemi (120 eksponatów).

Ważne informacje

Bilet wstępu do dworku kosztuje 5,50 zł. Można jednak połączyć zwiedzanie Dworku z innymi oddziałami muzeum lubelskiego, wtedy cena biletu wzrasta. Dworek dla zwiedzających czynny jest zawsze od wtorku do niedzieli. W okresie od 1 maja do 31 sierpnia w godzinach 10:00–18:00, a w okresie od 1 września do 30 kwietnia w godzinach 10:00–17:00. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie http://www.muzeumlubelskie.pl/Aktualnosci_Dworku_Wincentego_Pola-5-25-25-47-244.html

Polecane obiekty w pobliżu Dworku Wincentego Pola w Lublinie