Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Ogrodu Saskiego w Lublinie

Ogród Saski w Lublinie

Najbardziej reprezentatywny, najbardziej znany i najczęściej uczęszczany ogród w Lublinie, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację – Ogród Saski cieszy oczy lublinian już od 1837 roku. Jednak nie zawsze był obszarem przeznaczonym dla każdego, a jego historia, chociaż wcale nie tak długa, bogata jest w wiele nieodgadnionych wydarzeń.

XIX-wieczny ogród

Zarówno projekt Feliksa Bieczyńskiego, jak i samo powstanie ogrodu datowane są na rok 1837, kiedy stworzono w Lublinie pierwszy tak duży obszar zieleni, wykorzystujący doskonałe, pagórkowate ukształtowanie terenu. Park po kilkunastu latach otoczono ogrodzeniem i przeznaczono wyłącznie na użytek klasy wyższej – wstępu nie miała biedota, bezdomni, ani nawet służba, chyba że ta ostatnia towarzyszyła swoim państwu podczas spacerów. Taki stan rzeczy utrzymywał się kilkadziesiąt lat, aż na początku XX wieku postanowiono otworzyć Ogród Saski dla wszystkich spacerowiczów, niezależnie od ich statusu społecznego.

W stylu angielskim

Wygląd i struktura parku wzorowana jest na ogrodach w stylu angielskim, chociaż bezpośrednim pierwowzorem lubelskiego Ogrodu Saskiego jest ogród w Puławach. Z warszawskim ogrodem łączy go jedynie nazwa, nadana dopiero w 1860 roku. Liczne elementy małej architektury – w tym altana, domek odźwiernego, ogrodzenie, ławki i stoliki uległy z biegiem czasu zniszczeniu, dlatego wielokrotnie poddawane były renowacji. Zmieniał się również układ ścieżek spacerowych biegnących przez Ogród Saski – obecny schemat wytyczony został dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Miejsce rekreacji

Ogród Saski w stanie idealnym przetrwał I wojnę światową oraz praktycznie całą II wojnę światową. Dopiero pod jej koniec został zniszczony poprzez liczne rozkopy tworzone przez wycofujących się Niemców. Odbudowany przez kolejne dziesięciolecia stał się najważniejszym i największym parkiem rekreacyjnym w Lublinie, który w ciepłe dni przyciąga setki spacerowiczów. Zaletą parku jest absolutny zakaz wprowadzania zwierząt, dlatego w parku panuje czystość, a trawniki nie straszą psimi niespodziankami.

Centralnym miejscem Ogrodu Saskiego stało się niewielkie oczko wodne wraz ze sztuczną fontanną oraz muszla koncertowa, która została zmniejszona do kameralnych rozmiarów. Okazjonalnie w ogrodzie wystawiane są prace lokalnych artystów rzeźbiarzy, malarzy, fotografów oraz organizowane wydarzenia kulturalne.

Polecane obiekty w okolicy Ogrodu Saskiego w Lublinie