Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Lublinie

Kościół Św. Michała Archanioła w Lublinie

Należący do grupy najmłodszych lubelskich świątyń kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła budowany był co prawda już w latach trzydziestych ubiegłego wieku, ale swój nowoczesny i bardzo współczesny architektonicznie wygląd zawdzięcza przede wszystkim licznym pracom remontowym. Kościół konsekrowany został w 1938 i od tamtej pory nieprzerwanie służy wiernym, nawet w czasach okupacji podczas II wojny światowej.

Budowa kościoła

Przygotowania do budowy rozpoczęły się już w roku 1915, kiedy odkupiono grunt pod przyszły kościół – a właściwie grunt z już obecnym kościołem, drewnianym pochodzącym z XVIII wieku. Drewnianą świątynię przeniesiono, a na wyczyszczonym terenie rozpoczęto prace przygotowawcze. Z braku funduszy prace zostały jednak wstrzymane; wycofano też ofertę zakupu pierwotnego projektu i zdecydowano się na projekt warszawskiego architekta, który zakładał budowę dużej, murowanej świątyni z kwadratową przestrzenną wieżą. Jest ona zresztą do dzisiaj cechą charakterystyczną kościoła św. Michała Archanioła.

Ostatecznie prace ruszyły w roku 1930 i trwały przez kolejne osiem lat. Zakończono je w kwietniu 1938 roku, a kościół w stanie surowym, jedynie ze wstawionym ołtarzem został poświęcony dwa miesiące później. Budynek nie został wykończony aż do lat sześćdziesiątych. W czasie wojny znajdował się tu magazyn żywności i jedynie niewielka część prezbiterium została przeznaczona na kult religijny i odprawiane msze. Po II wojnie światowej ruszyły liczne prace renowacyjne, remontowe i wykończeniowe, które trwały aż do pierwszej dekady XXI wieku.

Relikwie świetych

Obecnie kościół św. Michała Archanioła jest największą świątynią katolicką w tej części Lublina, posiada odnowioną dzwonnicę z konstrukcji żelbetonowej i stanowi charakterystyczny punkt na mapie miasta. Dzięki doskonałej wewnętrznej akustyce jest również często wybierany jako miejsce do organizacji koncertów muzyki klasycznej, recitalowej lub chrześcijańskiej, a także jako miejsce spotkań o charakterze religijnym. Kościół jako jedyny w całej archidiecezji lubelskiej posiada od 2011 roku relikwie św. Jana Pawła II umieszczone w ołtarzu obok relikwii św. siostry Faustyny Kowalskiej, św. Teresy z Lisieux oraz św. Ojca Pio i z tego powodu jest częstym obiektem parafialnych pielgrzymek.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Lublinie