Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Nowej Bramy w Słupsku

Nowa Brama w Słupsku

Słupsk jako miasto średniowieczne posiadało specjalne obwarowania, które miały chronić mieszkańców przed najazdami przeciwników. Właśnie dlatego w XIV wieku, aż do połowy XV wieku zaczęto budować solidne mury miejskie. Jednocześnie w skład obwarowań wchodziły bramy pełniące specjalne funkcje.

Dawne obwarowania

Wszystkie bramy zostały wybudowane z cegły, a ich wysokość wynosiła około 6,5 metra. Jednocześnie trzy bramy znajdowały się w określonej odległości między sobą. Patrząc z góry na ówczesny plan miasta można było mieć wrażenie, że się patrzy na prostokąt. Nowa Brama powstała najpóźniej z tych wszystkich bram. Również ona została wybudowana w rzucie prostokąta, o wymiarach 12,3 na 10,5 metra. W bramie znajdował się ostrołukowy otwór, który służył jako miejsce do przejazdu dla wozów, konnych zaprzęgów, a także przejścia ludzi.

Jednak Nowa Brama pod żadnym pozorem nie powinna nam się kojarzyć tylko i wyłącznie z epoką średniowiecza. Warto wspomnieć, że w późniejszym okresie wszystkie bramy zostały podwyższone, żeby jeszcze lepiej radziły sobie z najazdem wrogów. W 1875 roku doszło do incydentu, który miał się przyczynić do wyburzenia zachodniego odcinka murów wychodzących od Nowej Bramy. To jednak nie zmieniło faktu, że Nowa Brama okazała się wyjątkowo przydatna i funkcjonalna w czasie II wojny Światowej. W czasie ostrzału w 1945 roku przez Armię Czerwoną na cały Słupsk, brama nie została w praktycznie żaden sposób uszkodzona.

Muzeum

Zanim jednak doszło do wybuchu wojen światowych, w 1924 roku Nową Bramę przeznaczono przede wszystkim jako siedzibę muzeum. W tym czasie otworzono w Słupsku Muzeum Ojczyźniane w Stoplie. Znajdowały się tam liczne rękopisy, stare monety czy też eksponaty pochodzące z epoki prehistorii. W latach 70-tych doszło do znacznego rozbudowy Nowej Bramy pod względem jej możliwości wystawowych, dlatego część zbiorów trzeba było przenieść w inne miejsca. Wszystkie eksponaty nie były w stanie pomieścić się w tak niewielkim budynku.

Polecane obiekty w okolicy Nowej Bramy w Słupsku