Słupsk

Słupsk

Słupsk, który administracyjnie przynależy do województwa pomorskiego jest siedzibą władz powiatu słupskiego i gminy Słupsk. W latach 1975-1998 (przed reformą) był stolicą władz administracyjnych dawnego województwa słupskiego. Geograficznie położony jest nad rzeką Słupią na równinie Słupskiej. Od Morza Bałtyckiego dzieli go zaledwie 18 kilometrów. Przez miasto przebiega droga krajowa 21, natomiast z jego południowej strony znajduje się droga ekspresowa s6.

Ważne fakty z historii miasta

Pierwotnie gród usytuowano na wzgórzu w rozwidleniu rzeki Słupi. Na podgrodziu mieściła się niewielka osada, która była bardzo dobrze chroniona przez naturalne ukształtowanie terenu. Znajdowały się tam bowiem trzęsawiska i bagna. W VIII wieku zbudowano wartownię, która przetrwała aż do wieku XIII. Stopniowo powstawały także umocnienia – wały drewniano-ziemne u dołu wzmacniane konstrukcjami kamiennymi. Podczas wznoszenia książęcego obiektu obronnego (XIII wiek) będącego głównym ośrodkiem kasztelani słupskiej i rezydencją księcia zniszczeniu uległa starsza część zabudowań. W wieku XIV Słupsk pod dzierżawę przejęli Krzyżacy, którzy na jego terenie utworzyli siedzibę komtura krzyżackiego. W 1265 roku z rąk księcia gdańskiego Świętopełka nadano grodowi prawa miejskie, które zostały potwierdzone w roku 1310 przez nowych właścicieli tych terenów.

Z biegiem lat miasto poszerzyło swoje granice, co umożliwiło rozwój gospodarki morskiej. Następnie Słupsk przejęli książęta zachodniopomorscy, by po krótkim panowaniu przekazać je w zastaw zakonowi krzyżackiemu. Nie był to dla mieszkańców dobry czas, ponieważ zakonne zwierzchnictwo było dość uciążliwe. Jednak gdy nadszedł czas uregulowania długów, Słupsk został wykupiony i przeszedł w ręce Pomorza Zachodniego. Od tego czasu miasto całkiem dobrze sobie radziło, miedzy innymi uzyskało przywilej menniczy oraz zostało przyjęte do Hanzy. W 1477 roku w mieście wybuchł wielki pożar. Odbudowanym miastem wstrząsały walki religijne i działania wojenne (wojna trzydziestoletnia). Na Słupsk nakładano różnego rodzaju obciążenia, a jego sytuację pogarszały pojawiające się pożary, epidemie i wojny.

Na szczęście dla miasta działania wojenne prowadzone w trakcie I wojny światowej nie dotknęły go zbyt mocno. W trakcie II wojny światowej w Słupsku założono obóz pracy, a także filię obozu koncentracyjnego. Podczas zbliżającej się klęski wojsk rzeszy do miasta przybywali ewakuowani Niemcy. Prawdziwych zniszczeń dokonali dopiero sowieci, którzy podpalili budynki Starego Miasta.

Ślady historii – zabytki

Ciekawymi obiektami sakralnymi, na które warto zwrócić uwagę są: gotycki kościół pw. NMP pochodzący z II poł. XIV wieku, podominikański kościół pw. św. Jacka z XIV wieku, pochodzący z XIX wieku przyklasztorny kościół neogotycki pw. św. Ottona, obecna biblioteka miejska znajdująca się w budynku dawnego kościoła pw. św. Mikołaja w stylu gotyckim, a także neogotyckie kościoły pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz ewangelicko-augsburski kościół pw. św. Krzyża czy cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Warto zobaczyć także kaplice gotycką św. Jerzego oraz kaplicę cmentarną pochodząca z przełomu XIX i XX wieku.

Podczas pobytu w Słupsku warto zwiedzić także: neogotycki ratusz wzniesiony w XIX wieku, „Mały Ratusz” zwany również „Belwederkiem” również z XIX wieku, zespół zamkowy składający się z Zamku Książąt Pomorskich, młynu zamkowego, spichlerza Richtera oraz obiektów sakralnych. W mieście zachowały się fragmenty obwarowań w postaci: Nowej Bramy datowanej na początek XIV wieku, Bramy Młyńskiej z fragmentem murów czy Baszty Czarownic. Do budynków zabytkowych należą również spichrz, liczne kamienice, wille oraz budynki obecnej użyteczności publicznej. Spacerując po Słupsku natrafić można na pomniki wybitnych osobistości m. in. H. Sienkiewicza, F. Chopina, ks. J. Popiełuszki, Jana Pawła II, Nieznanego Żołnierza czy Matki Polki.

Atrakcje

W Słupsku regularnie organizowane są wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Do najciekawszych należą: Eurofest – Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Krajów Unii Europejskiej, Jarmark Gryfitów, Konfrontacje Sztuki Kobiecej, Festiwal Młodych Talentów, Festiwal Pianistyki Polskiej czy Komeda Jazz Festival. Drzwi dla turystów otwierają muzea, między innymi Muzeum Pomorza Środkowego. Rodziny z dziećmi z kolei z pewnością powinny wybrać się do zoo. W mieście funkcjonują ponadto takie obiekty sportowe jak: baseny, kąpieliska, hale sportowe, obiekty jeździeckie, korty tenisowe, lodowiska, skatepark, strzelnica i boiska. Bliskość morza i lasów niewątpliwie skłania także ku pieszym wędrówką i przejażdżką rowerowym.

Obiekty noclegowe i gastronomiczne

W Słupsku można nocować w kilkugwiazdkowym hotelu, przytulnym pensjonacie, połączonym z przyrodniczymi niespodziankami gospodarstwie agroturystycznym, pod gołym niebem na polu namiotowo – kempingowym, a także za małe pieniądze w hostelu, motelu, zajeździe czy schronisku. Miejsc do wyboru jest naprawdę wiele. Podobnie jest z bazą gastronomiczną. Jest wiele ciekawych miejsc na starym mieście, ale również małe restauracje pochowane w zacisznych uliczkach przyciągną smakoszy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Słupsku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 5 ℃
maks. 10 ℃
opady 2.13 mm
słabe opady deszczu
jutro
6 ℃
min. 4 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
6 ℃
min. 5 ℃
maks. 7 ℃
opady 10.64 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-11-29
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 6 ℃
opady 0.31 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.