Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Baszty Czarownic w Słupsku

Baszta Czarownic w Słupsku

Historia Baszty Czarownic zaczyna się w roku 1411, co stawia ten budynek na jednym z czołowych miejsc na liście najstarszych zabudowań w Słupsku. Baszta zastępowała znajdującą się tu wcześniej obronną palisadę i służyła do celów obronnych oraz obserwacyjnych. Wzmacniała zbudowane następnie kamienne mury, które chroniły miasto przed atakami.

Dzieje Baszty Czarownic

Baszta jest doskonale zachowaną pozostałością dawnych obwarowań miasta, zbudowaną z kamieni narzutowych. Była najpierw osobną konstrukcją jedynie „przyczepioną” do głównego muru i bramy, ale wraz z rozbudową murów miejskich została zabudowana również od góry, tworząc tym samym całość z obwarowaniami. Kiedy prawie 200 lat później w Słupsku zaczęto stosować nowożytną konstrukcję obronną, która opierała się na rozbudowaniu zewnętrznych fortyfikacji, Baszta Czarownic przestała pełnią rolę obronną. Została zamieniona na więzienie, które wkrótce zyskało niechlubną opinię więzienia dla kobiet, głównie czarownic. Stąd zresztą wzięła się nazwa baszty. Historycy są pewni, że zginęło tu co najmniej 18 kobiet oskarżonych o czary, a ostatnia poniosła śmierć w 1714 roku. Kobiety były przetrzymywane w baszcie, a następnie palone na stosie na placu tuż przed nią.

W XIX wieku Baszta Czarownic pełniła funkcję stajni, magazynu, mieszkania, przez pewien czas stała pusta, po czyn znów utworzono w niej w 1871 roku więzienie. Pełniła tę funkcję aż do 1918 roku. Częściowo uszkodzona podczas II wojny światowej została odbudowana w latach 1970-1973, a dwa lata później przekazano ją do celów kulturalnych i utworzono w jej wnętrzu galerię sztuki.

Galeria Baszta Czarownic

W pełni funkcjonująca od 1976 roku baszta stała się częścią Biura Wystaw Artystycznych. Ma trzy poziomy z powierzchnią wystawienniczą około 90 m2 i organizowane są tutaj wystawy fotograficzne, malarskie oraz rzeźbiarskie. Okazjonalnie swoje dzieła wystawiają artyści związani z rysunkiem i fotografią.

Baszta Czarownic czynna jest przez cały rok od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00. Bilety wstępu kosztują: 6 zł normalny, 4 zł ulgowy i 3 zł ulgowy (dla grup powyżej 10 osób). Dokładne informacje na temat wstępu i biletów uzyskać można też na stronie: http://bgsw.pl/o-nas/baszta-czarownic/

Polecane obiekty w okolicy Baszty Czarownic w Słupsku