Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jacka w Słupsku

Kościół Św. Jacka w Słupsku

Klasztory, kościoły, kaplice i inne budynki o charakterze sakralnym są najczęściej odwiedzanymi miejscami w miastach i wsiach ze względu na swoje naczenie turystyczne. Nic dziwnego, bo większość z nich stanowi również atrakcję historyczną i architektoniczną z tego względu, że są po prostu jednymi z najstarszych budynków znajdujących się w danej miejscowości. Tak samo jest w Słupsku w przypadku kościoła św. Jacka.

Gotycki kościół

Pierwsza świątynia stojąca w tym miejscu była drewniana i powstała na przełomie XIII oraz XIV wieku, jednak dość szybko uległa zniszczeniu, a jego dzieła dopełnił pożar z 1395 roku. W tym czasie w Słupsku mieszkali już dominikanie, za których namową władze miasta rozpoczęły budowę nowego, murowanego kościoła. Wybudowany w stylu gotyckim budynek, potężny, ceglany, z wysokimi wieżami stał się symbolem rozrastającego się miasta. Dopiero w czasach reformacji z rąk katolickich przeszedł kolejno w ręce luterańskie i kalwińskie, pozostając w nich do czasów zakończenia II wojny światowej. Wtedy zwrócono go znów kościołowi katolickiemu. Korzystała z niego również mniejszość prawosławna oraz kaszubska.

Gotycki kościół charakteryzuje się wydłużonym, prostokątnym prezbiterium, które od części dla wiernych oddziela murowana barierka. Był wielokrotnie przebudowywany, a jedna z głównych zmian miała miejsce pod koniec XVII wieku, kiedy wnętrze świątyni zyskało klasyczny barokowy wygląd z licznymi drogocennymi złoceniami i zdobieniami, zwłaszcza w ołtarzu.

Zabytkowe wnętrze

Kościół św. Jacka to prawdziwa skarbnica zabytkowych dzieł: ołtarz i ambona pochodzą z XVII wieku, natomiast historyczne organy wciąż używane to początek XVIII w. W bocznych kaplicach znajdują się epitafia najważniejszych fundatorów oraz właścicieli świątyni (kościół należał do wspólnot religijnych, ale pozostawał własnością właścicieli Słupska). Bogato zdobione organy stały się niejako chlubą świątyni – wielokrotnie czyszczone i odnawiane są dzisiaj w pełni sprawne, a w kościele często odbywają się koncerty organowe wykorzystujące ich charakterystyczne brzmienie. Świątynie można oczywiście zwiedzać, nie ma ustalonych godzin odwiedzin, dlatego zaleca się, aby robić to poza godzinami trwania nabożeństw czy mszy. Większe grupy powinni natomiast zgłosić wcześniej taką chęć w kancelarii parafialnej.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Jacka w Słupsku