Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Noclegi w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Zamek Książąt Pomorskich zalicza się do kompleksu Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Jest to jeden z nielicznych obiektów, które zachowały się w tak doskonałym stanie na Pomorzu. Zamek został wybudowany w 1507 roku, czyli dokładnie wtedy, kiedy funkcję księcia Pomorza sprawował Bogusław X. Z racji czasu, w którym budowano zamek, mamy okazję podziwiać go w dużej mierze w oryginalnym stylu gotyckim.

Siedziba Gryfitów

Pod koniec XVI wieku zamek zaczęto przebudowywać na styl renesansowy. Cechą charakterystyczną tych zmian jest bardzo ozdobna wieża, jak również zdecydowanie większe okna. Nieopodal zamku możemy zwiedzić również młyn zamkowy, który oczywiście także jest zabytkiem. Od XVI do XVII wieku na terenie zamku znajdowała się siedziba książąt pomorskich, którzy pochodzili z dynastii Gryfitów. Niestety połowa XVII wieku okazała się dla budowli bardzo destrukcyjnym czasem, ponieważ Niemcy doprowadzili do poważnych zniszczeń budynku. Kolejne lata historii zamku nie były zbyt ciekawe, w połowie XVIII wieku znajdowały się na jego terenie koszary wojskowe, natomiast w pierwszej połowie XIX wieku umieszczono w jego pomieszczeniach magazyny zbożowe.

W 1821 roku na zamku miał miejsce pożar, ale budynek udało się odremontować. Nastąpiło to dopiero po II wojnie światowej, kiedy sytuacja w kraju dość mocno się wyciszyła i można było skupić się na odbudowie wszystkiego, co przez lata było niszczone. Obecnie na zamku odbywają się wystawy stałe, jak również sezonowe. Do jednych z największych wystaw zalicza się kolekcję prac Witkacego.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia od 1 lipca do 31 sierpnia: poniedziałek 11:00-15:00, wtorek – niedziela 10:00-18:00. Od 1 września do 30 czerwca: poniedziałek – nieczynne, wtorek – niedziela 10:00-16:00.

Ceny biletów: normalny 14 zł, ulgowy 10 zł. W sezonie od 1 lipca do 31 sierpnia wstęp bezpłatny na wystawy stałe odbywa się w każdy poniedziałek. Poza sezonem, czyli od 1 września do 30 czerwca, wstęp bezpłatny na wystawy stałe, odbywa się w każdą sobotę.

Szczegółowe informacje do znalezienia na stronie: http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku