Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Regionalne w Muszynie

Noclegi w pobliżu Muzeum Regionalnego w Muszynie

Muzeum Regionalne w Muszynie

Muzeum Regionalne w Muszynie zostało założone w 1958 roku i obecnie działa w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W pierwszych latach swojej działalności oficjalną nazwą było Muzeum Pamiątek Muszyny-Zdroju i miało swoją siedzibę w budynku Nadleśnictwa Państwowego.

Początki muzeum

W tym czasie rozpoczął się gruntowy remont lokalu, dzięki czemu 3 sierpnia 1958 roku miało miejsce oficjalne otwarcie muzeum, podczas którego oprócz stałej ekspozycji można było podziwiać czasową wystawę pt. "Piękno Muszyny Zdroju". Zaprezentowano wówczas przepiękne fotografii, które w części zostały przekazane jako dar dla muzeum, o obecnie stanowią najcenniejszą dokumentację fotograficzną z tamtych czasów. W początkowych latach działalności muzeum zbiory były dosyć ubogie, ponieważ zgromadzono jedynie około 300 sztuk eksponatów. Kilka lat później zbiory muzeum nieznacznie się powiększyły, co zawdzięczano przede wszystkim staraniom ówczesnego kustosza budynku.

Bogata oferta muzealna

Wraz z biegiem czasu zaczęto inwestować w eksponaty, a część została muzeum darowana, dzięki czemu obecnie można podziwiać naprawdę bardzo ciekawe i liczne ekspozycje. W związku ze stopniowym powiększaniem się eksponatów konieczne było powiększenie muzeum, co nastąpiło w 1996 roku po przejęciu oraz wyremontowaniu archiwum Nadleśnictwa Państwowego. Muzeum obecnie prowadzi nie tylko lekcje muzealne, ale również prace, które są związane z ochroną tutejszych zabytków. Jeśli chodzi o muzealne ekspozycje, to zajmują one cztery izby, a wśród zbiorów znajdują się przede wszystkim te związane z historią miasta i jego mieszkańców, a także związane z lokalnymi społecznościami, a mianowicie kulturą łemkowską i żydowską. Oprócz tego w Muzeum można podziwiać zbiory sztuki współczesnej i nieprofesjonalnej, co z pewnością powinno spodobać się wszystkim koneserom sztuki. Budynek, w którym mieści się muzeum, jest rekonstrukcją zabytkowego XVIII-wiecznego budynku, gdzie w dawnych latach mieściła się karczma należąca do podzamkowego zespołu dworskiego. Budynek z uwagi na bardzo zły stan techniczny został w 2009 roku rozebrany, a następnie zrekonstruowano go, jednak w zupełnie innej lokalizacji.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – zamknięte
  • wtorek – niedziela 9:00-17:00
  • sobota – 13:00-17:00

Wstęp jest bezpłatny, jednak w muzeum można nabyć pamiątkowe bilety: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Regionalnego w Muszynie