Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Jasna Góra

Noclegi w pobliżu Sanktuarium na Jasnej Górze

Jasna Góra

Bywają w Polsce miasta, w których w ciągu jednego dnia można zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, aby później zastanawiać się co zrobić z całą resztą urlopu. Częstochowa stoi po przeciwnym biegunie, gdyż samą Jasną Górę można eksplorować i odkrywać przez kilka dni. Zespół klasztorny, fortyfikacje oraz Sanktuarium są bez wątpienia jednymi z najbardziej popularnych obiektów sakralno-turystycznych w Polsce.

Serce miasta

Jasnogórskie Sanktuarium NMP powstało już w XIV wieku. Wśród wielu pięknych i różnorodnych budynków bije serce miasta. Symbol, którym przyciąga tu turystów z całej Polski i Europy – ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem, wokół której krąży wiele legend. Są one podstawą i napędem to promowania regionu i samej Jasnej Góry. Jeżeli chodzi o sztywne fakty to prawdopodobnie obraz powstał już przez X wiekiem i został namalowany przez nieznanego bizantyjskiego malarza. Budynki klasztorne zaczęły powstawać wiek później - najważniejsze jednak jest to, że dziś można zwiedzać cały kompleks budynków w dobrze zachowanym stanie. Na początku budynki charakteryzowały się typowo gotyckim stylem, jednak z racji wypierania tego stylu przez barok – nowsze budynki klasztorne tworzone były już w tym panującym ówcześnie stylu. Przez kolejne wieki do obiektów na Jasnej Górze przyłączano co raz to nowsze budynki, jak np. Kaplica Pamięci Narodu, która powstała w XX wieku. Wartym uwagi miejscem jest również Muzeum 600-lecia Jasnej Góry.

Podstawowe informacje dla zwiedzających

Jasna Góra wraz z całą swoją mnogością atrakcji jest dostępna dla turystów przez okrągły rok. Oficjalnie sezon rozpoczyna się 1 maja - wtedy dostępnych do zwiedzania jest więcej miejsc - w okresie zimowym z przyczyn logistycznych niektóre z nich są zamknięte. Koniec sezonu następuje 15 października, choć bywają sytuacje gdzie można oglądać wszystko jeszcze kilka dni po tej dacie. Obiekty można zwiedzać w godzinach od 8:00 do 17:00. Podczas okresu letniego godziny otwarcia wydłużane są do 19:00. Ceny biletów to ok. 100 złotych za oprowadzanie po obiekcie grup zagranicznych i 60 złotych dla grup polskich. Grupy muszą liczyć powyżej 5 osób. Jasna Góra posiada oficjalną stronę internetową, na której można dowiedzieć się wszystkiego o obiekcie, dokonać zakupu biletów online oraz zaplanować trasę zwiedzania – strona znajduje się pod linkiem: http://www.jasnagora.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Sanktuarium na Jasnej Górze