Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Emila Zegadłowicza w Wadowicach

Muzeum Emila Zegadłowicza w Wadowicach

Utworzone staraniem żony i córek pisarza Muzeum Emila Zegadłowicza, autora takich książek jak „Zmory“ czy „Motory“, mieści się w dworku należącym do niego i zlokalizowanym w Górzeniu Górnym niedaleko Wadowic. Sam budynek pochodzi z XVIII wieku i obecnie zarządzany jest przez Fundację Czartak założoną przez rodzinę pisarza z troski o dbałość o spuściznę po pisarzu.

Historia powstania muzeum

Muzeum zostało założone w 1946 roku, w zabytkowym dworze należącym do rodziny Emila Zegadłowicza, usytuowanym w pięknym parku ze starym drzewostanem. Siedziba rodziny została kupiona przez ojca pisarza – Tytusa Zegadłowicza. Początkowo muzeum mieściło się w trzech udostępnionych zwiedzającym salach. Współcześnie turyści mogą oglądać ekspozycje zgromadzone w dziesięciu salach. Do 1992 roku Muzeum Emila Zegadłowicza znajdowało się pod opieką PTTK. W 1992 roku młodsza córka pisarza – Atessa – powołała do życia Fundację Czwartak, której majątkiem stała się część zgromadzonych zbiorów przypominających życie i twórczość Emila Zegadłowicza.

Polski prozaik, dramatopisarz, poeta oraz znawca sztuki był jednym z bardziej znaczących twórców 20-lecia międzywojennego. Poza pracą zawodową, m.in. w roli kierownika literackiego Teatru Polskiego w Poznaniu czy pracy w teatrze w Katowicach, Zegadłowicz tłumaczył literaturę niemiecką na język polski. Był odkrywcą i popularyzatorem sztuki ludowej tworzonej przez świątkarza Jędrzeja Wowrę. Organizował wokół siebie życie kulturalne okolicznych elit artystycznych, spotykając się z nimi, przygotowując czytania tłumaczeń czy nowych sztuk.

Zbiory Emila Zegadłowicza

W dziesięciu salach zabytkowego dworku w Górzeniu Górnym zgromadzone zostały zbiory dotyczące życia i twórczości Emila Zegadłowicza, pozwalające na poczucie także klimatu 20-lecia międzywojennego – epoki wyjątkowej w dziejach polskiej literatury. Był to czas swoistego artystycznego fermentu, gromadzącego najwybitniejszych jej twórców. Znajdziemy tutaj przedmioty użytku codziennego, meble, książki i zbiory sztuki gromadzonej z wielkim wyczuciem przez Zegadłowicza. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się dzieła autorstwa Leona Wyczółkowskiego, Józefo Mehoffera, Stanisława Nowakowskiego, Bronisławy Rychter-Janowskiej oraz Zbigniewa Pronaszki. Wyjątkową częścią ekspozycji są zbiory sztuki chińskiej, której wielbicielem i kolekcjonerem był Zegadłowicz, zgodnie z ówczesną modą epoki ekscytującej się egzotyką i kulturą wschodu.

Zwiedzanie

Od maja do października muzeum czynne jest w soboty – niedziele w godz. 11.00-15.00. Inne terminy zwiedzania możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, tel. 532 788 635. Więcej szczegółowych informacji można poczytać na stronie: www.muzeumezegadlowicza.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Emila Zegadłowicza w Wadowicach