Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Ofiarowania NMP - Bazylika Mniejsza w Wadowicach

Noclegi w pobliżu Kościoła Ofiarowania NMP - Bazylika Mniejsza w Wadowicach

Kościół Ofiarowania NMP - Bazylika Mniejsza w Wadowicach

Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach to jedna z najstarszych świątyń tego miasta, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku. Na miejscu dzisiejszej świątyni istniała wtedy inna, wykonana z drewna. Wadowicki kościół za każdym razem bytności w mieście rodzinnym odwiedzał papież Jan Paweł II.

Historia bazyliki mniejszej Ofiarowania Najświętszej Marii Panny

Niewielka osada handlowa, którą były Wadowice już w 1325 roku miała własną świątynię, będącą filią parafii w Mucharzu. W 1335 roku włączono wadowicki kościół do innej parafii – w Woźnikach. Drewniany wadowicki kościół stojący w tym mieście spłonął w pożarze całego miasta w 1440 roku. W połowie XV wieku na tym miejscu wzniesiono kolejną świątynię murowaną, z której zachowane zostało do dzisiaj prezbiterium z dwoma przęsłami i sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Ta budowla bowiem także została zniszczona w kolejnym pożarze miasta z 1726 roku. Wybudowany w latach 1792-1798 kościół zachował do dzisiaj już styl późnobarokowy, z fasadą frontową umieszczoną po zachodniej stronie i wieżą z kopułą w kształcie baniastego hełmu.

Kolejna przebudowa kościoła miała miejsce w XIX wieku, rozbudowano go m.in. o aneks z zakrystią i skarbiec mieszczący się na parterze. Prace nadzorował krakowski architekt Tomasz Pryliński, odpowiedzialny także za odnowienie krakowskich Sukiennic. Fasada kościoła została ozdobiona rzeźbami wykonanymi przez artystę z Krakowa – Zygmunta Langmana – przedstawiającymi Matkę Boską i dwóch patronów Polski: świętego Wojciecha i świętego Stanisława. Na wieży znalazł się nowy hełm, a we wnętrzu kościoła pojawiły się obrazy Drogi Krzyżowej wykonane przez mieszkańca Wadowic – Jana Nepomucena Bizańskiego.

Współczesność bazyliki mniejszej

W XX wieku kościół zyskał nowe dzwony i elektryfikację. Został uszkodzony w okresie wojennym, kiedy spadła na niego bomba niszcząc dach kościoła. Przy odbudowie dodano dwa nowe wejścia do kościoła oraz przedsionki do nawy. W 1992 roku kościół zyskał rangę bazyliki mniejszej nadaną mu przez papieża Jana Pawła II. Do jego nauczania nawiązują współczesne polichromie sufitowe wykonane przez artystki Aleksandrę Grochal i Katarzynę Dobrzańską.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Ofiarowania NMP - Bazylika Mniejsza w Wadowicach