Wadowice

Wadowice

Położenie geograficzne

Wadowice to jedno z popularniejszych wśród turystów miast u stóp Beskidu Małego. Chociaż w tej miejscowości mieszka na co dzień ok. 20 tysięcy mieszkańców, tłumnie przybywają tu turyści nie tylko z Polski, ale i z innych krajów. Wadowice to miasto położone w województwie małopolskim. Znajduje się nad rzeką Skawą, w zachodniej części należy do Pogórza Śląskiego, a w południowej do Beskidu Małego.

Wyjątkowe warunki klimatyczne - szczególnie bliskość gór sprawiają, że w tym miejscu znajduje się wiele pieszych szlaków turystycznych. Wybierając się do Wadowic warto zwrócić uwagę również na rowerowe trasy, które cieszą się sporym zainteresowaniem turystów. Wadowice to miejscowość położona w niewielkiej odległości zarówno od Kalwarii Zebrzydowskiej, jak i Andrychowa czy Suchej Beskidzkiej. To świetny punkt początkowy, gdy wybieramy się w góry - Beskid Mały, Beskid Średni i pasma Pogórza. Szlaki turystyczne są tutaj dość łagodne, co sprawia, że cieszą się niezwykle dużą popularnością wśród turystów właściwie w każdej grupie wiekowej.

Historia

Wadowice to miasto, które powstało w XIV w – pierwsza wzmianka o tym miejscu pojawiła się już w 1327r. Po pożarze z 1430 roku książę Kazimierz nadał miejscowości prawo chełmińskie, była to sytuacja wyjątkowa ponieważ prawo to nadawane było głównie w Prusach i na Pomorzu. Dzięki tym przywilejom mieszkańcy zostali na okres 6 lat zwolnieni z powinności na rzecz księcia, a dodatkowo otrzymali prawo do wolnego targu i prawo jednej mili. Miało to pobudzić i zaktywizować Wadowice do szybszego rozwoju gospodarczego. Miasteczko zyskało na znaczeniu po włączeniu do Imperium Habsburgów po I rozbiorze Polski. Lokalizacja miasta na szlaku łączącym Lwów z Wiedniem sprawiła, że miejscowość szybko się rozwijała. W 1888 roku uruchomiono biegnącą przez Wadowice linię kolejową z Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony do Bielsko – Białej. W 1920 r. urodził się tutaj Karol Wojtyła. Gdy został papieżem Wadowice stały się słynne w całym świecie.

Miejsce narodzin Karola Wojtyły

Wadowice są rozpoznawalne na całym świecie z uwagi na to, że w tym właśnie miejscu na świat przyszedł Karol Wojtyła - późniejszy papież Jan Paweł II. Znajduje się tu wiele obiektów związanych z dzieciństwem i dorosłym życiem papieża Polaka. Nic dziwnego, że Wadowice stały się miejscem kultu religijnego, zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

Zdecydowana większość przybywających do tego miasta turystów odwiedza przede wszystkim Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II. Obecnie zlokalizowane jest tam muzeum, w którym można podziwiać eksponaty związane z dzieciństwem i dorastaniem przyszłego papieża. Warto zwrócić uwagę szczególnie na rodzinne fotografie czy osobiste przedmioty należące do Świętego. To właśnie w tym miejscu wychowywał się Karol Wojtyła. Kolejnym miejscem szczególnym dla pielgrzymów jest Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Kościół ten ma gotyckie prezbiterium, dlatego też stanowi nie tylko ważne miejsce z religijnego punktu widzenia, ale także pod kątem architektury. Wewnątrz znajdują się cztery kaplice, a także liczne ołtarze. Dla turystów przybywających do Wadowic warte uwagi są również: Dom Katolicki, a także Magistrat - dawna Szkoła Powszechna.

Pozostałe atrakcje turystyczne

Chociaż do Wadowic przyjeżdżają głównie pielgrzymi, nie brakuje tutaj również miejsc o charakterze typowo świeckim, które warto zwiedzić i zobaczyć. Szczególną uwagą turystów cieszy się tutejszy rynek, który w ostatnim czasie przeszedł rewitalizację i dzisiaj jest wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu. Znajdują się tutaj liczne restauracje czy kawiarnie. Na Rynku można także odpocząć przy fontannie czy po prostu pospacerować. Warto zajrzeć także do Muzeum Miejskiego, gdzie można zobaczyć ekspozycję związaną z historią tego miasta. W Wadowicach znajduje się również piękny Park Miejski czy kryta pływalnia.

Kremówka - wadowicki przysmak

Jak przystało na miasto o charakterze typowo turystycznym Wadowice mogą się pochwalić lokalnym przysmakiem. Jest nim papieska kremówka, o której zrobiło się głośno po jednej z wizyt papieża Jana Pawła II w rodzinnym mieście. Obecnie kremówki z Wadowic możemy zjeść właściwie w każdej znajdującej się tu kawiarni. Warto jednak wybrać się szczególnie do cukierni o długiej tradycji, gdzie możemy spróbować przysmaków wypiekanych w przekazywany z pokolenia na pokolenie sposób. Wadowickie kremówki to zupełnie wyjątkowy produkt, na który powinien się skusić każdy przybywający tu turysta.

Baza noclegowa

Baza noclegowa w Wadowicach zachęca do wypoczynku. Można znaleźć tutaj zarówno luksusowe hotele, w których turyści znajdą apartamenty na najwyższym poziomie, jak i tańsze kwatery prywatne, odpowiednie dla turystów z mniej zasobnym portfelem. Znaczną część bazy noclegowej stanowią gospodarstwa agroturystyczne, w których również można znaleźć wygodne zakwaterowanie. Nic dziwnego, że przyjezdni niezwykle chwalą sobie wypoczynek w tym spokojnym miasteczku.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Wadowicach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
24 ℃
min. 13 ℃
maks. 25 ℃
opady 10.08 mm
intensywne opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 13 ℃
maks. 22 ℃
opady 13.33 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
18 ℃
min. 11 ℃
maks. 21 ℃
opady 0.71 mm
słabe opady deszczu
2024-05-24
21 ℃
min. 12 ℃
maks. 22 ℃
opady 4.08 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!