Młyn Zamkowy w Słupsku

Słupsk to piękne miasto, o bogatej historii i licznych atrakcjach turystycznych. Jednym z najbardziej znanych miejsc w Słupsku jest Młyn Zamkowy. To jeden z najbardziej popularnych budynków o charakterze przemysłowym, a także jeden z najstarszych tego typu. Został on zbudowany nad rzeką Młynówką, w lewej części miasta.

Historia Młyna

Młyn Zamkowy został zbudowany na posesji książęcej na początku XIV wieku. Na początku obiekt pełnił dwie funkcje, był młynem i jednocześnie spichlerzem. Świadczą o tym bardzo małe i wąskie okienka, a także jego duże rozmiary. W tamtych czasach miał on typowo gotycki charakter, dopiero podczas jego rozbudowy w XVI wieku, kiedy to równolegle rozbudowywano książęcą siedzibę, wprowadzono liczne zmiany w architekturze młyna. Przede wszystkim zamurowano okienka, dodano piękne arkady na zewnętrznych ścianach. W ten sposób młyn zyskał charakter renesansowy.

Kolejna przebudowa młyna nastąpiła w XIX wieku. Wtedy dodano kilka nowych elementów architektonicznych, jak przybudówkę, ścianki działowe wewnątrz młyna. W połowie XX wieku, nastąpił ważny moment – zastąpiono koło wodne specjalną turbiną. Od 1965 roku młyn zaadaptowano na Muzeum Pomorza Środkowego. W tym czasie odremontowano wnętrza, zburzono ścianki działowe, przywrócono wnętrzom charakter renesansowy. Obecnie znajduje się tu Dział Etnograficzny Muzeum.

Zbiory muzealne

Ekspozycja muzealna zawiera przedmioty codziennego użytku, meble, ubrania, zabawki i przedmioty związane z życiem ludności rodzimej tych rejonów, a także kulturą osadników, którzy tutaj przybyli. Znajdują się tu liczne obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki namalowane przez miejscowych rzemieślników lub przedstawiające ludność tych rejonów i ich życie. Młyn Zamkowy należy do kompleksu muzealnego, wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich, Bramą Młyńską, Dworkiem i Spichlerzem Richtera.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia w okresie od września do czerwca: poniedziałek i wtorek – nieczynne, środa – niedziela 10.00 – 16.00. W sezonie wakacyjnym od lipca do sierpnia muzeum czynne jest w poniedziałki 11.00 – 15.00, wtorek - niedziela 10.00 – 18.00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny 14 zł
  • bilet ulgowy 10 zł
  • bilet na jedną wystawę 5 zł
  • w sezonie poniedziałek – bezpłatnie
  • poza sezonem sobota – bezpłatnie

Więcej szczegółowych informacji na stronie http://www.muzeum.slupsk.pl/

Mapa