Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze

Muzeum Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze ma swoją siedzibę w willi niemieckiego pisarza Gerharta Hauptmanna, laureata nagrody Nobla. Budynek został wzniesiony w latach 1900-1901. Wzniesiono go jako willę widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze.

Historia muzeum

Pisarz mieszkał w willi od 1901 do 1946 r. Przez wiele lat dom ten stanowił centrum życia towarzyskiego i kulturalnego dla artystów oraz intelektualistów z kręgów berlińskich i karkonoskich. Ostatecznie budynek przekształcono w Ośrodek Wczasów Dziecięcych "Warszawianka". Po przełomie 1989 r. postanowiono utworzyć w willi muzeum upamiętniające życie i twórczość noblisty. Willę wyremontowano i 1 września 2001 r. oficjalnie otwarto tutaj Dom Gerharta Hauptmanna. Od 1 maja 2005 roku dom działa jako Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna".

Działalność

Muzeum zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów związanych z twórczością Hauptmanna, a także historią i literaturą Śląska. W ramach tej działalności organizuje konferencje, sympozja, a także imprezy kulturalne, odczyty, wieczory autorskie, koncerty. W muzeum znajduje się specjalistyczna biblioteka zawierająca ciekawe pozycje literatury śląskiej i niemieckiej, a także monografie i opracowania naukowe na temat dzieł Hauptmanna.

Zwiedzanie muzeum

Muzeum udostępnia sale związane z twórczością G. Hauptmanna - gabinet, dawną bibliotekę, jadalnię, salę kominkową. Ekspozycja obejmuje głównie pamiątki dotyczące pisarza. Stała wystawa "100 lat willi Wiesenstein" pokazuje historię domu w powiązaniu z życiem noblisty. W dawnej jadalni można obejrzeć wystawę "Gerhart Hauptmann w wirze historii", która zawiera między innymi oryginalne dokument filmowo-dźwiękowe, np. przedstawiające Hauptmanna czytającego własne utwory. W sali kominkowej znajdują się wystawy czasowe związane głównie z historią regionu i twórczością Hauptmanna. W muzeum odbywa się wiele interesujących wydarzeń kulturalnych. Wewnątrz znajduje się również kawiarnia i nieduża księgarnia.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia w sezonie letnim wtorek-niedziela od 9.00 do 17.00, w sezonie zimowym wtorek-niedziela 9:00-16:00. Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 4 zł. Szczegóły dostępne są pod adresem: www:http://www.muzeum-dgh.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Domu Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze