Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

Noclegi w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

Wodospad Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie

Wodospad Kamieńczyka, zwany też wodospadem Kamionka, znajduje się w Szklarskiej Porębie i jest najwyższym wodospadem w Karkonoszach i w całych Sudetach. Wodospad, spada trójstopniową kaskadą o długości 27 metrów do Wąwozu Kamieńczyka. Wodospad robi nie lada wrażenie na turystach - wielu z nich zatrzymuje się w tym miejscu na dłużej, aby podziwiać to dzieło, stworzone przez największego twórcę - naturę.

Skarby za wodospadem

Za środkową kaskadą wąwozu znajduje się tak zwana Złota Jama - po części wykuta sztucznie przez Walończyków, a po części powstała naturalnie jaskinia. Wewnątrz niej znajdują się skupiska pegamatytu i ametystów - przepięknych kamieni szlachetnych, używanych często do wytwarzania ekskluzywnej biżuterii. Niedaleko wodospadu znajduje się schronisko "Kamieńczyk" i "Szałas Sielanka". To miejsca, gdzie turyści mogą zatrzymać się, wypocząć, czy też zjeść ciepły posiłek po męczącej wędrówce górskimi szlakami.

Kadr z filmu

W wąwozie Kamieńczyka swego czasu kręcono sceny do brytyjskiego filmu "Opowieści z Narnii" - jego reżyser, Andrew Adamson, docenił piękno i wyjątkowość tego miejsca i postanowił wykorzystać je w swojej ekranizacji. Nic w tym dziwnego - niesamowity klimat wąwozu, w połączeniu z majestatycznym wodospadem, opadającym kaskadami z głośnym hałasem, sprawia wrażenie wyjętego z innego - baśniowego - świata.

Legenda

Kamieńczyk doczekał się także swojej własnej opowieści - legendy. Opowiada ona historię rusałki, zakochanej w śmiertelniku, oddającej mu swój cały skarb i drogocenne kamienie, by ten przeznaczył je na leczenie swej chorej matki. Ukochany odszedł jednak i długo nie wracał, a gdy rusałka postanowiła go odnaleźć, natknęła się, ku swej rozpaczy, na jego martwe ciało - mężczyzna spadł z urwiska. Rusałka poślizgnęła się i upadła obok swego ukochanego a nad losem obojga kochanków płakały jej siostry - płakały tak długo, aż z ich łez powstał wodospad Kamieńczyka, jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Bilety jednorazowe:

  • 6 zł – normalny
  • 3 zł – ulgowy

Bilet jednodniowy dla uczestników grup z przewodnikiem górskim sudeckim:

  • 5, 00 zł – normalny
  • 2, 50 zł – ulgowy

Czynne codziennie od 9:00 do 17:00.

Polecane obiekty w pobliżu Wodospadu Kamieńczyka w Szklarskiej Porębie