
Noclegi w pobliżu Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porebie
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie to jedna z większych atrakcji tej miejscowości - nie tylko dla pasjonatów minerałów, gdyż znajdujące się w nim zbiory mogą zaciekawić każdego. Muzeum to posiada bowiem jedne z najbardziej oryginalnych zbiorów geologicznych w całej Polsce - znajdują się wśród nich liczne, cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne.
Rodzinna tradycja
Zbiory Muzeum pochodzą ze zbiorów prywatnych, a założycielem Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie był Grzegorz Sokołowski. Od 1993 roku muzeum prowadzone jest niezmiennie przez rodzinę Sokołowskich - minerały i skamieniałości to ich rodzinna pasja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zwiedzający mogą podziwiać wyjątkowe, zgromadzone okazy, poszerzać swoją wiedzę i dowiadywać się ciekawych rzeczy. Podczas zwiedzania, mogą także obejrzeć filmy popularnonaukowe, dotyczące tematyki i zagadnień bliskich tematyce Muzeum - są w nim bowiem wyświetlane w określonych godzinach, w sali audio – video.
Eksponaty
W Muzeum można zobaczyć blisko 2500 eksponatów, pochodzących z całego świata, zwiedzający mogą również ujrzeć meteoryt Gibeon - pochodzący prosto z kosmosu. Przed budynkiem Muzeum znajduje się zaś jedyny w Europie "las karboński" - składający się ze skamieniałych pni drzew Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Kolejną atrakcją, czekającą na zwiedzających, jest unikatowa, największa w Polsce kolekcja kości i szkieletów dinozaurów. Najstarszymi eksponatami, jakie znajdują się w muzeum, są stromatolity z Gór Kaczawskiech, pochodzące sprzed 570 milionów lat, a także skamieniałości trylobitów, pochodzących z ery kambru - ich wiek datowany jest na 530 milionów lat.
Informacje dla zwiedzających
Godziny otwarcia:
- Poniedziałek – sobota: 10:00 do 18:00
- Niedziela 10:00 do 16:00
- W sezonie: codziennie od 10:00 do 18:00
Cennik:
Osoby indywidualne:
- Dorośli: 12zł
- Studenci i Emeryci: 8zł
- Dzieci i Młodzież od 5 do 18 lat: 6zł
- Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.
Grupy zorganizowane:
- Dorośli: 8zł
- Studenci i Emeryci : 6zł
- Dzieci i Młodzież od 5 do 18 lat: 5zł
Muzeum nawiązuje swą działalnością do dawnej tradycji i kultury, sięgającej XVII wieku. Wtedy to zbiory prywatne osobistości takich jak Stanisław August Poniatowski, czy też Anna z Sapiechów Jabłonowska, szerzyły wiedzę i naukę przyrodniczą wśród ludzi.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!