Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

Noclegi w pobliżu Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porebie

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie to jedna z większych atrakcji tej miejscowości - nie tylko dla pasjonatów minerałów, gdyż znajdujące się w nim zbiory mogą zaciekawić każdego. Muzeum to posiada bowiem jedne z najbardziej oryginalnych zbiorów geologicznych w całej Polsce - znajdują się wśród nich liczne, cenne okazy mineralogiczne i paleontologiczne.

Rodzinna tradycja

Zbiory Muzeum pochodzą ze zbiorów prywatnych, a założycielem Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie był Grzegorz Sokołowski. Od 1993 roku muzeum prowadzone jest niezmiennie przez rodzinę Sokołowskich - minerały i skamieniałości to ich rodzinna pasja, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zwiedzający mogą podziwiać wyjątkowe, zgromadzone okazy, poszerzać swoją wiedzę i dowiadywać się ciekawych rzeczy. Podczas zwiedzania, mogą także obejrzeć filmy popularnonaukowe, dotyczące tematyki i zagadnień bliskich tematyce Muzeum - są w nim bowiem wyświetlane w określonych godzinach, w sali audio – video.

Eksponaty

W Muzeum można zobaczyć blisko 2500 eksponatów, pochodzących z całego świata, zwiedzający mogą również ujrzeć meteoryt Gibeon - pochodzący prosto z kosmosu. Przed budynkiem Muzeum znajduje się zaś jedyny w Europie "las karboński" - składający się ze skamieniałych pni drzew Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu. Kolejną atrakcją, czekającą na zwiedzających, jest unikatowa, największa w Polsce kolekcja kości i szkieletów dinozaurów. Najstarszymi eksponatami, jakie znajdują się w muzeum, są stromatolity z Gór Kaczawskiech, pochodzące sprzed 570 milionów lat, a także skamieniałości trylobitów, pochodzących z ery kambru - ich wiek datowany jest na 530 milionów lat.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek – sobota: 10:00 do 18:00
  • Niedziela 10:00 do 16:00
  • W sezonie: codziennie od 10:00 do 18:00

Cennik:

Osoby indywidualne:

  • Dorośli: 12zł
  • Studenci i Emeryci: 8zł
  • Dzieci i Młodzież od 5 do 18 lat: 6zł
  • Dzieci do lat 4 - wstęp wolny.

Grupy zorganizowane:

  • Dorośli: 8zł
  • Studenci i Emeryci : 6zł
  • Dzieci i Młodzież od 5 do 18 lat: 5zł

Muzeum nawiązuje swą działalnością do dawnej tradycji i kultury, sięgającej XVII wieku. Wtedy to zbiory prywatne osobistości takich jak Stanisław August Poniatowski, czy też Anna z Sapiechów Jabłonowska, szerzyły wiedzę i naukę przyrodniczą wśród ludzi.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porebie