Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach

Pałac Tomasza Zielińskiego w Kielcach

W Kielcach można znaleźć wiele miejsc, w które warto się wybrać, jeśli zdecydujemy się odwiedzić to miasto. Kielce to historia wielu wieków, która do dzisiaj zapisana jest w murach zabytkowych budynków, rozsianych po całej okolicy. Jedną z takich interesujących zabytkowych konstrukcji jest Pałac Tomasza Zielińskiego – neogotycka perła z połowy XIX stulecia.

Położenie

Znaleźć Pałac Tomasza Zielińskiego jest naprawdę łatwo. Znajduje się on w samym centrum miasta, na terenie Wzgórza Zamkowego. Sąsiaduje on z Pałacem Biskupów Krakowskich, a od drugiej strony rozciąga się Park Miejski im. Stanisława Staszica i Staw Podzamecki. W odległości kilkudziesięciu metrów można się też natknąć na ptaszarnię, Galerię Brama czy Muzeum Wsi Kieleckiej.

Historia

Dawniej znajdowały się tu zabudowania gospodarcze dla Pałacu Biskupów Krakowskich. Na fundamentach jednego z dawnych budynków zdecydowano się jednak na wybudowanie tu niewielkiego pałacyku należącego do Tomasza Zielińskiego. Pałac wzniesiono w latach 1837-57. Właściciel tego obiektu, od którego wziął on swoją nazwę to były szlachcic i urzędnik miejski, który został później naczelnikiem powiatu. Bardzo się on przyczynił do rozwoju całego regionu, ale miał także słabość do pięknych przedmiotów, które kolekcjonował. Po pewnym czasie pojawiły się spekulacje, że część z przedmiotów nie była pozyskana zgodnie z prawem, a Zielińskiego przestali chronić wpływowi znajomi. Po jego śmierci wiele z zebranych tu eksponatów zostało zlicytowanych.

Architektura

Pałac Zielińskiego to piękny przykład neogotyku, który był rozwijany w kolejnych latach o nowe elementy. Pojawiły się baszty, oranżeria i duży ogród. Wewnątrz budynku mieści się kilka większych sal. Zabytkowe jest także ogrodzenie.

Pałac obecnie

W 1975 roku rozpoczęto remont zarówno budynku, jak i elementów w otaczającym go parku. Dekadę później wprowadził się tutaj Dom Środowisk Twórczych, będący organizacją zrzeszającą muzyków, plastyków, aktorów czy pisarzy. Odbywają się tutaj spotkania autorskie, wykłady naukowe, promocje nowych książek czy aukcje cennych przedmiotów. Działa tu również kawiarnia, która latem wystawia część stołów w parku.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Tomasza Zielińskiego w Kielcach