Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Katowicach

Kościół Św. Michała Archanioła w Katowicach

Katowice to miasto, które w pierwszej kolejności kojarzone jest raczej z ciężkim przemysłem czy górnictwem. Jest tu jednak wiele innych zabytków, które warto zobaczyć. Jednym z ciekawszych jest kościół św. Michała Archanioła pochodzący z początków XVI stulecia. Co jeszcze ciekawsze, obiekt powstał w zupełnie innym miejscu, a do Katowic został przeniesiony stosunkowo niedawno.

Położenie

Kościół znajduje się obecnie we wschodniej części Parku Kościuszki, naprzeciw wylotu ulicy Zgrzebnioka. Znajduje się tutaj przystanek tramwajowy Brynów Zgrzebnioka, gdzie dojechać można kilkoma liniami. Z centrum najłatwiej dojechać tutaj ulicą Kościuszki, w okolicy znajduje się także węzeł autostrady A4. Będąc w Parku Kościuszki warto zobaczyć także słynną wieżę spadochronową. Natomiast niedaleko kościoła w ostatnich latach odsłonięto również pomnik tragicznie zmarłych członków Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

Historia

Drewniana świątynia została wybudowana w 1510 roku na terenie miejscowości Syrynia. Obok niej w XVII wieku pojawiła się także drewniana dzwonnica wolnostojąca oraz parkan. W 1938 roku przeniesiono kościół do Katowic. W latach 80. powstała tu parafia, która od tego czasu rozpoczęła także starania o budowę nowej świątyni w tej okolicy, przy ulicy Gawronów.

Architektura

Kościół św. Michała Archanioła jest konstrukcją w pełni drewnianą, jednonawową. No nawy przylegają także prostokątne pomieszczenia – kruchta i prezbiterium. Ściany mają konstrukcję wieńcową, a dach pokryto gontem. Do wnętrza kościoła w 1970 roku sprowadzono z Dębieńska drewnianą rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Zobaczyć tu można również ambonę z XVII stulecia oraz skrzynię z okuciami – obie drewniane. Natomiast XV-wieczna kropielnica wykonana została z kamienia.

Świątynia została ustawiona w najwyższym punkcie Parku Kościuszki. Obok niej znajduje się wolnostojąca dzwonnica z 1679 roku. W ostatnich latach pojawiło się także niewielkie lapidarium, gdzie zebrano do tej pory kilka nagrobków oraz m.in. kamień graniczny. Całość otacza drewniany parkan, w którym zlokalizowano trzy bramy.

Więcej dokładniejszych informacji można poczytać na http://www.michal.wiara.org.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Michała Archanioła w Katowicach