Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Śląski Ogród Zoologiczny

Noclegi w pobliżu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny to charakterystyczne miejsce zlokalizowane na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, którego znakiem rozpoznawczym jest widoczny z daleka – wysoki pomnik żyrafy. Główne wejście do ogrodu Zoologicznego odbywa się przez kamienną bramę, która pochodzi z XIX wieku. Została przeniesiona po renowacji do zoo w 1960 roku. Jest pozostałością zniszczonego podczas II wojny pałacu Donnersmarcków w Świerklańcu. Zoo mieści się przy Promenadzie gen. Jerzego Ziętka 7 w Chorzowie.

Początki

Historia powstania tego miejsca przedstawia się następująco: na terenach nieużytków pokopalnianych pomiędzy Chorzowem, Siemianowicami i Katowicami w 1951 roku rozpoczęto budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Na terenie 600 hektarów wytyczono alejki, dróżki, powstał park z różnorodnością gatunkową drzew, krzewów. Rozpoczęto budowę miejsca mającego zapewnić wypoczynek na powietrzu dzieciom, młodzieży, rodzinom, które miało służyć jako miejsce rekreacji po pracy, szkole, w dni wolne.

Mieszkańcy ogrodu

50 hektarów z wytyczonego parku przeznaczono na ogród zoologiczny, którego budowa rozpoczęła się w 1954 roku i trwała przez cztery lata. To w tym miejscu powstał jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogrodów zoologicznych w Polsce, a który pod względem powierzchni zajmuje trzecie miejsce w kraju. Na terenie śląskiego zoo żyje około 3 tysięcy zwierząt reprezentowanych przez 300 różnych gatunków z wszystkich kontynentów.

Obiekt jest czynny cały rok, a dobrze przygotowane pawilony dla zwierząt umożliwiają oglądanie zwierząt także w okresie zimowym. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym spotkamy największą kolekcję zwierząt afrykańskich. Dodatkowo na terenie ogrodu działa mini ZOO dostępne dla najmłodszych odwiedzających (możemy pod opieką pracownika ogrodu zoologicznego nakarmić i pogłaskać zwierzęta)

Na terenie Śląskiego ZOO powstała w 1975 roku Skalna Kotlina modeli dinozaurów. Na jej terenie odnajdziemy szesnaście oryginalnej wielkości skalnych dinozaurów. Polscy naukowcy prowadzący pracę wykopaliskowe na terenie pustyni Gobi, by upamiętnić swój dorobek stworzyli na terenie ogrodu zoologicznego rekonstrukcję szczątków odnalezionych gadów kopalnych.

Informacja dla zwiedzających

Śląski ogród zoologiczny w sezonie od maja do września czynny jest od godziny 9:00 do 19:00. W okresie od listopada do marca obiekt przyjmuje zwiedzających w godzinach 9:00-16:00. W kwietniu i październiku obiekt śląskiego zoo czynny jest w dni robocze w godzinach 9:00-17:00, natomiast w soboty i święta w godzinach 9:00-18:00. Kasy czynne są zawsze godzinę krócej. Czas zwiedzania od momentu wejścia od kas i bramy, przez wszystkie pawilony to co najmniej 1 godzina.

Cennik

Ceny zróżnicowane są w zależności od sezonu. Sezon letni trwa od kwietnia do października. Zimowy od listopada do marca. Obiekt honoruje ulgi, a także Kartę Dużej Rodziny i karnety roczne. Funkcjonują sezonowe promocje: np. w środy dla seniorów powyżej 60 r. życia wstęp bezpłatny. Obiekt umożliwia wypożyczenie specjalnych wózków do przewozu dzieci - opłata 10 zł za czas pobytu.

Ceny biletów w sezonie: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy, 50 zł rodzinny (2 dorosłych+2 dzieci).

Więcej informacji na stronie ogrodu zoologicznego www.zoo.silesia.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego