
Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym
Kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym
Jednym z najbardziej znanych zabytków sakralnych tzw. renesansu lubelskiego jest Kościół śś. Bartłomieja i Jana Chrzciciela w Kazimierzu Dolnym. Kościół położony jest miedzy ulicą Kościelną a Zamkową, zlikalizowany jest na wzgórzu i góruje nad kazimierskim rynkiem. Północno wschodnią część kościoła otacza cmentarz, od strony południowo – zachodniej świątynia sąsiaduje z kamieniczkami miasta i Rynku.
Dzieje kościoła
Pierwsza świątynia na tym miejscu utrzymana w stylu gotyckim powstała w XIV wieku, w roku 1325, kiedy ustanowiona została tutaj parafia. Z tamtych czasów zachowały się z pierwszej świątyni zewnętrzne przypory i portal od strony zachodniej, a także charakterystyczna strzelista sylwetka świątyni. Kościół farny w Kazimierzu Dolnym jest najstarszą świątynią z pośród trzech świątyń miasteczka. Świątynia została rozbudowana w stylu renesansu lubelskiego przez Jakuba Balina, a ostatnia rozbudowa miała miejsce w latach 1610-1613. Charakterystyczny spadzisty dach, kryty dachówką kościoła zdobi wieżyczka.
Bogato zdobione wnętrze
Środek kościoła jest jednonawowy – zamknięty przez długie i półkoliste prezbiterium. Ciekawym i dominującym elementem wyposażenia świątyni jest ołtarz główny i obrazy: św. Kazimierza Królewicza, a także drugi – przedstawiający męczeństwo św. Bartłomieja. Fara kościoła ma trzy kaplice boczne (barokową Kaplicę Królewską, zwaną też Różańcową, która została wniesiona w latach czterdziestych XVII wieku, Kaplicę Górskich zbudowaną na planie kwadratu, którą wyróżnia piękna kopuła z ośmioboczną latarenką i Kaplicę Borkowskich, ufundowaną przez córkę bądź bratanicę Jana Kochanowskiego). Szczególną uwagę warto zwrócić na świecznik przy ołtarzu z głową jelenia i porożem.
Wnętrze tej świątyni kryje najstarsze w Polsce organy farne z 1620 roku, które zostały sprowadzone prawdopodobnie z Gdańska lub Torunia. Wykonane zostały przez włoskiego artystę S. Liliusza. Latem w kościele organizowane sa koncerty organowe przyciągające wielu turystów. Na uwagę zasługują także kurdybany, renesansowe nagrobki i stalle.
Informacja dla zwiedzających
Obiekt udostępniony jest do zwiedzania w ciągu dnia, zwiedzanie nie jest możliwe w czasie odprawianych nabożeństw.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!