Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Noclegi w pobliżu Korzeniowego Dołu w Kazimierzu Dolnym

Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Korzeniowy Dół to jedna z najpiękniejszych przyrodniczych tras spacerowych w Kazimierzu Dolnym. Wąwóz lessowy, do którego należy Korzeniowy Dół to skarb przyrodniczy nie tylko Kazimierza, ale całej Lubelszczyzny. Warto wybrać się na spacer po tym przepięknym zakątku natury.

Malownicza trasa spacerowa

Podłoże lessowe, z którego słynie Kazimierski Park Krajobrazowy zalega do około 30 metrów głębokości i podlega ciągłym procesom erozyjnym, ze względu na bardzo miękki materiał – less. Gleba niezwiązana mocno z podłożem skalnym jest wymywana, a strumienie po deszczach rzeźbią podłoże, wokół którego powstał wąwóz – jar z pionowymi pozbawionymi roślinności ścianami. Wyrastające z ziemi korzenie drzew i krzewów tworzą malowniczy i urzeźbiony obszar parku, to tutaj zobaczymy niespotykane kształty i formy korzeni drzew, które zachwycają, bowiem sama natura stworzyła takie cudowności.

Wąwóz Korzeniowy Dół – to głębocznica (nie jest to typowy wąwóz, powstanie zawdzięcza działalności człowieka, dno głębocznicy wykorzystywane jest jako droga), która wychodzi na Góry Drugie. Wąwóz ma długość około 700 metrów. W dalszej części wędrówki można iść około 6 km, trasą prowadzącą wzdłuż zlewni Grodarza, wąwozem, wierzchowiną i Norowym Dołem (najbardziej dziki wąwóz na terenie parku) podążyć w kierunku doliny Wisły.

Droga do wąwozu

Do wąwozu prowadzi ścieżka dydaktyczna Korzeniowy Dół, którą można pokonać spacerem w czasie 30 minut, wyruszając z okolic Kazimierskiego Rynku. Należy kierować się z rynku ulicą Nadrzeczną w stronę Kwaskowej Góry, przez Doły Kobiałkowe (zabytkowa Stara Chata). Po lewej stronie mijamy tablicę informująca o ścieżce, a Korzeniowy Dół będziemy mieć w zasięgu kilku minut.

Do zwiedzania warto wybrać się w dzień bezdeszczowy, bowiem podłoże wąwozu po deszczu będzie błotniste. W sezonie tuż przy wejściu do Korzeniowego Dołu działa Korzeniowa klubojadalnia miejsce, w którym warto skosztować lokalnych przekąsek.

Informacje dla zwiedzających

Obiekt można zwiedzać bezpłatnie przez cały rok, trasa niedostępna jest dla osób niepełnosprawnych. W okolicy znajduje się parking. Korzeniowy Dół to obiekt niedostępny dla osób poruszających się motocyklami. W sezonie letnim wąwóz cieszy się dużym zainteresowaniem spacerowiczów, a także osób, które wykorzystują to miejsce na plener malarski czy też fotograficzny.

Polecane obiekty w pobliżu Korzeniowego Dołu w Kazimierzu Dolnym