Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny jest niedużym miastem położonym w województwie lubelskim. Jest to miejsce atrakcyjne dla turystów pod wieloma względami – atrakcyjne położenie geograficzne, łagodny klimat oraz liczne atrakcje dostępne dla turystów zarówno w okresie wakacyjnym, jak również zimą sprawiają, że miasto jest licznie odwiedzane przez osoby z całej Polski.
Położenie geograficzne
Kazimierz Dolny leży na Wyżynie Lubelskiej na wschodnim brzegu Wisły. Miasto jest oddalone o kilkanaście kilometrów od Puław, natomiast od Lublina, będącego miastem wojewódzkim, o blisko 50 km. Obszary otaczające Kazimierz Dolny od 1979 roku znajdują się pod ochroną, z czasem zostały przekształcone w Park Krajobrazowy co sprawia, że dodatkowo zwiększa się atrakcyjność miasta.
Historia miasta
Historia Kazimierza Dolnego jest długa, zaczyna się bowiem w pierwszych wiekach istnienia państwa polskiego, jednakże czas jego wzmożonego rozwoju zaczął się w XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Miejscowość została nazwana Dolną, by móc odróżnić ją od Kazimierza Górnego (obecnie Kazimierz jest dzielnicą Krakowa). W Średniowieczu miejscowość była ważna przede wszystkim pod względem handlowym, a to ze względu na jej atrakcyjne położenie – przez Wisłę transportowano wiele ton soli oraz zboża. Dzięki swojej roli Kazimierz Dolny często nazywany był małym Gdańskiem.
Duża część rozwoju miasta przypada na XV i XVI wiek, to właśnie wtedy powstały ważne zabytki, również w tym czasie w mieście powstał port. Dużą rolę w historii Kazimierza odegrał potop szwedzki, a także epidemia cholery. Wówczas miasto przestało być istotne pod względem handlowym. Kazimierz Dolny stał się ponownie popularny dopiero w XIX wieku, a to za sprawą swego wyglądu, dzięki któremu miasto zyskało uznanie artystów, przede wszystkim malarzy. Popularność miasta rosła, a Kazimierz Dolny stał się miejscowością letniskową. Niestety miasteczko uległo znacznym zniszczeniom podczas dwóch wojen światowych, jego odbudowę zaczęto w roku 1945.
Najciekawsze atrakcje
Przebywając w Kazimierzu Dolnym warto wybrać się na tamtejszy Rynek, czyli miejsce, w którym znajdują się liczne zabytkowe kamienice oraz inne obiekty o długiej historii. Miejscem, które również powinien zwiedzić każdy przebywający w mieście są ruiny zamku Kazimierza Wielkiego pochodzącego z XIV wieku. Poddawana wielu przebudowom twierdza wraz z wieżą strażniczą oraz zamkiem dolnym co prawda z czasem uległy zniszczeniu, jednakże mimo to są warte uwagi, nie brakuje im bowiem romantycznego charakteru. Dodatkowo ze wzgórza, na którym stoi zamek można zobaczyć panoramę Kazimierza. Kolejnym miejscem wartym uwagi turystów jest kościół farny, który powstał w II połowie XVI wieku. W kościele znajdują się jedne z najstarszych organów (początek XVII wieku), których doskonałe brzmienie można usłyszeć na przykład w czasie Letnich Wieczorów Muzycznych. Ciekawym miejscem w Kazimierzu Dolnym jest także działające w dawnej dzwonnicy wspomnianego kościoła Muzeum Sztuki Złotniczej. Można tam zobaczyć blisko 1500 eksponatów, wśród których dominują złota polskie, a także europejskie.
Na terenie Kazimierza Dolnego znajdują się punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta. Jednym z nich jest Góra Trzech Krzyży (nazywana przez niektórych Krzyżową Górą), czyli wzniesienie ulokowane u stóp miasta. Zbocza, a także szczyt wzgórza podlegają ochronie za sprawą rosnącym tam rzadkim okazom roślin. Mimo że góra jest porośnięta przez roślinność z jej szczytu roztacza się piękny widok na Kazimierz Dolny. Kolejnym doskonałym punktem widokowym jest Albrechtówka skąd również można podziwiać piękne krajobrazy, widać stamtąd między innymi wieś Męćmierz, a także Małopolski Przełom Wisły. Oczywiście turyści lubiący aktywny wypoczynek mogą wybrać się nie tylko na jeden z punktów widokowych, lecz także do parku linowego, w którym mogą spędzić czas pokonując liczne przeszkody. W parku przygotowane są trasy o różnych poziomach trudności, zatem mogą się tam bawić zarówno osoby dorosłe, jak również dzieci.
Ciekawostki na temat Kazimierza Dolnego
Miasto jest miejscem, w którym rozgrywa się akcja powieści Marii Kuncewiczowej „Dwa księżyce”. Pisarka żyła w Kazimierzu Dolnym i postanowiła właśnie tam ulokować akcję swojej powieści. Ciekawostką jest, iż w książce nawet raz nie pada nazwa miasta. Powieść Kuncewiczowej została zekranizowana w 1993 roku.
Gdzie nocować i gdzie zjeść?
Kazimierz Dolny to miejscowość turystyczna, nie brak tam zatem licznych obiektów noclegowych. W których z nich warto się zatrzymać? Jest to rzecz jasna uzależnione od indywidualnych upodobań, jednak godne polecenia są przede wszystkim pensjonaty oraz hostele, w których można wynająć pokoje o wysokim standardzie (również apartamenty) w korzystnej cenie. Są one atrakcyjne przede wszystkim ze względu na położenie, gdyż większość z nich jest usytuowana w centrum miasta, w pobliżu wielu atrakcji. Osoby szukające nieco tańszego noclegu mogą zatrzymać się w pokojach gościnnych, które również cieszą się popularnością wśród osób odwiedzających Kazimierz Dolny. Przytulne pokoje oraz malownicze krajobrazy to niewątpliwe atuty większości tego typu miejsc.
W czasie pobytu w Kazimierzu Dolnym warto skosztować dań typowych dla kuchni regionalnej. Doskonałych potraw typowych dla kuchni polskiej można spróbować między innymi w Akuku, czyli restauracji znajdującej się w pobliżu rynku, jest to wymarzone miejsce na obiad po kilkugodzinnym zwiedzaniu miasta. Innym miejscem wartym uwagi jest Knajpa Artystyczna, gdzie można poznać kuchnię regionalną, a także cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miejsca, które nie bez powodu nosi nazwę „Artystyczna”. Warto wybrać się także do Galerii Herbaciarni u Dziwisza. To miejsce, w którym można zatrzymać się na kawę czy rozgrzewającą czekoladę na gorąco oraz ciastko. Miejsce znane jest z wyjątkowego klimatu, co sprawia, że goście chętnie tam wracają (niekiedy konieczne jest oczekiwanie na stolik) – lokal cieszy się szczególną popularnością w okresie zimowym.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kazimierzu Dolnym.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!