Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Kazimierzu Dolnym

Noclegi w pobliżu Zamku w Kazimierzu Dolnym

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zwiedzanie Kazimierza Dolnego warto rozpocząć od zamku. Dzisiaj pozostały po nim zaledwie ruiny, ponieważ najpierw rozebrali go Szwedzi, a na początku XX wieku grabież dokończyli Austriacy. Jest to jednak malownicze i urokliwe miejsce, które warto odwiedzić goszcząc w Kazimierzu Dolnym.

Warownia Kazimierza Wielkiego

Ten gotycki zamek wzniósł król Kazimierz Wielki w połowie XIV wieku. Miał on pełnić funkcje warowne. W XVI i XVII wieku obiekt został rozbudowany i stracił swoje funkcje obronne. Pierwszego zniszczenia dokonał potop szwedzki. Nigdy już nie podjęto się jego odbudowy. Dzisiaj malownicze ruiny zamku są obowiązkowym celem turystów. Widoki z zamkowych murów wprawiają w prawdziwy zachwyt.

O tym jak ogromny był ten zamek może świadczyć 20 – metrowa biała baszta, odległa od budowli o 200 metrów. Pełniła ona rolę wieży warownej, a także latarni rzecznej ułatwiającej żeglugę po Wiśle. Na jej szczycie rozpalane były pochodnie, które wskazywały statkom wejście do portu. Baszta jest najstarszym zabytkiem Kazimierza. Powstała w XIII wieku. Solidnie zbudowana ma 20 metrów wysokości, średnicę 10 metrów, a grubość murów wynosi 4 metry. Z baszty doskonale widać Wisłę, a przy dobrej pogodzie Góry Świętokrzyskie i Puławy oddalone od Kazimierza o około 14 kilometrów.

Król Kazimierz i Estera

W pobliskim kościele farnym warto zobaczyć przepiękny żyrandol, który pochodzi z jednej z zamkowych sal. Z zamkiem w Kazimierzu Dolnym związana jest legenda mówiąca o tym, że podziemia kryją tajemne korytarze, którymi można się dostać do innych zamków. Podobno tym tajemnym tunelem Kazimierz Wielki przechodził do pięknej Esterki z pobliskiej Brodnicy. Na terenie ruin prowadzone są drobne prace konserwatorskie mające na celu utrzymanie tych pozostałości zamku dla przyszłych pokoleń.

Zwiedzanie

Zamek w Kazimierzu Dolnym można zwiedzać codziennie po wykupieniu biletu w cenie 5 złotych. Każda osoba, która zwiedza zamek w dniu swoich urodzin zrobi to bezpłatnie. Na terenie zamku znajduje się sklep z pamiątkami. Na zamkowym dziedzińcu odbywają się różne imprezy, które często transmituje telewizja.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Kazimierzu Dolnym