Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Anny w Piasecznie

Kościół Św. Anny w Piasecznie

Piaseczno to miasto położone na południu od Warszawy. Chociaż turyści mijają to miasto głównie w drodze do stolicy, warto zatrzymać się tutaj chociaż na chwilę. Możemy znaleźć tu sporo zabytków. Na uwagę turystów zasługuje między innymi kościół pod wezwaniem św. Anny, który znajduje się przy placu Piłsudskiego.

Historia kościoła

Kościół św. Anny w Piasecznie to miejsce modlitw wiernych wyznania rzymskokatolickiego. Historia tego miejsca jest bardzo długa, dlatego też jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych kościołów w okolicy. Pierwsze wzmianki o parafii można znaleźć już w dokumentach z 1458 r. Księżna mazowiecka Anna, która została wdową po Bolesławie III, nadała wtedy położonemu na tych terenach kościołowi grunty i las. Z kolei doniesienia o założeniu kościoła w tym miejscu i powołaniu tutejszej parafii to wiek XIV. Pierwotny kościół - drewniany - spłonął wraz z całym Piasecznem w pożarze w XVI w. Kościół św. Anny, który możemy dzisiaj podziwiać to budynek powstały w 1565 r. Wzniesiono go w stylu gotyckim, jednakże późniejsze modyfikacje sprawiły, że posiada piękne, barokowe wnętrze. Za jego fundatora uznaje się ks. Stanisława Szymborskiego.

Podczas najważniejszych wydarzeń historycznych Kościół św. Anny pełnił znaczące funkcje. W czasie insurekcji kościuszkowskiej stacjonowało tu wojsko. W czasie powstania listopadowego kościół padł łupem wojskowych - rozebrali oni wtedy drewniane ogrodzenie świątyni oraz zabrali srebrne i pozłacane kielichy. W czasie I wojny światowej budynek został zbombardowany, a Rosjanie zabrali dzwony z dzwonnicy. Z kolei Niemcy w 1939 r. skradli pozostawione tu przez wieki przez wiernych wota. Po wojnie kościół był sukcesywnie remontowany, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać piękne gotyckie i barokowe zdobienia. W 2000 r. położono tu nową posadzkę z marmuru.

Szczegółowe informacje na temat tego wyjątkowego miejsca można znaleźć na: http://www.sw-anna.pl

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Anny w Piasecznie