Piaseczno

Podwarszawskie Piaseczno to niewielka miejscowość, którą często uznaje się za sypialnię mieszkańców stolicy. Tymczasem miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom i warto je odwiedzić, jeśli planujemy urlop w okolicach Warszawy. Bez względu na pogodę nie będziemy się tam nudzić, a piękno przyrody Mazowsza z pewnością wywrze na nas spore wrażenie.

Położenie

Piaseczno leży w województwie mazowieckim i jest miastem powiatowym. Od centrum Warszawy dzieli je ok. 17 km. Nazwa Piaseczno pochodzi prawdopodobnie od piaszczystych brzegów rzeki Jeziorki, nad którą leży miasto. Miasto wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej, co w dużej miedze przyczyniło się do jego intensywnego rozwoju. Od granic stolicy dzieli je zaledwie kilka kilometrów. Bliskość Warszawy skłania inwestorów do lokalizowania tam oddziałów swoich firm. Łatwy dojazd do miasta w połączeniu ze stosunkowo niskimi cenami mieszkań zachęca również do przeprowadzek i osiedlania się tam na stałe.

Dojazd

Do Piaseczna można dojechać drogą krajową 79 lub drogami wojewódzkimi 722 i 721. Przez teren gminy przebiega linia kolejowa Warszawa – Radom. Na terenie gminy Piaseczno działa ponadto wspomniana wyżej kolejka wąskotorowa, należy jednak traktować ją jako atrakcję turystyczną, a nie jako sposób transportu. Do Warszawy można dojechać autobusami ZTM. Przez Piaseczno kursują również autobusy PKS.

Historia

Piaseczno należy do najstarszych miast na Mazowszu. Pierwsze wzmianki o jego istnieniu pochodzą z XIII w. Już w 1429 roku otrzymało prawa miejskie z rąk księcia Janusza I. W XVI wieku Piaseczno przeżywało okres rozkwitu. Dzięki położeniu w pobliżu szlaków kupieckich było centrum handlu. Odbywały się tam liczne jarmarki i targi. Układ urbanistyczny rynku i przylegających do niego ulic, który obecnie można podziwiać pochodzi właśnie z tego okresu. Od 1526 r. aż do trzeciego rozbioru Polski miasto stanowiło własność królewską. Rozwijała się tam produkcja alkoholu - gorzelnictwo i browarnictwo. Na przełomie XVI i XVII w. miasto zostało mocno zniszczone wskutek licznych pożarów. Najazd szwedzki w połowie XVII w. jeszcze bardziej pogłębił kryzys. Dopiero w pierwszej połowie XVIII w. Piaseczno powróciło do dawnej świetności.

Po trzecim rozbiorze Polski miasto zostało włączone do Prus Południowych. W czasach Królestwa Polskiego należało do obwodu warszawskiego. Sporą część jego mieszkańców stanowili wówczas Żydzi. Zdecydowana większość mieszkańców Piaseczna osiedlała się w lepiankach i szałasach, a nie w murowanych domach. Aż do wybuchu I wojny światowej miasto dynamicznie się rozwijało. Rozkwitał przemysł, uruchomiono wąskotorowe połączenie kolejowe między Piasecznem a Warszawą. W czasie wojny na terenie miasta trwały walki rosyjsko-niemieckie, które przyczyniły się do jego zniszczenia. W czasie II wojny światowej powstało tu getto. Po wojnie miasto dość szybko się odbudowało i stało ważnym ośrodkiem administracyjnym.

Atrakcje

Jedną z atrakcji turystycznych Piaseczna jest przejazd zabytkową koleją wąskotorową. Kolejka działa już od ponad 100 lat, w 1994 r. została ona wpisana do rejestru zabytków. Pociąg jeździ co niedzielą na trasie Piaseczno – Tarczyn – Piaseczno. Poruszając się nim, można podziwiać piękne widoki za oknem i pochodzące w większości z okresu dwudziestolecia międzywojennego zabytkowe budowle. Organizatorzy przejazdów przewidzieli przystanek na chwilę odpoczynku i piknik.

Najstarszy zabytek architektoniczny Piaseczna to barokowy kościół św. Anny. W pobliżu świątyni znajduje się założony nieco później cmentarz rzymsko-katolicki z interesującymi nagrobkami oraz pięknym starodrzewem. Znajdujący się w centrum miasta ratusz pochodzi z połowy XIX wieku. To czwarty ratusz wzniesiony w tym miejscu - poprzednie trzy zostały spalone. Elementem charakterystycznym, wyróżniającym współczesny ratusz na tle innych budowli tego typu jest półksiężyc umieszczony na szczycie wieży na pamiątkę wizyty w mieście tureckiego posła w 1777 r. Warto odwiedzić również plebanię, w której obecnie znajduje się Muzeum Regionalne. To obowiązkowy punkt zwiedzania dla każdego, kto chciałby poznać bliżej kulturę i tradycję Mazowsza.

Wybierając się do Piaseczna z dziećmi, warto wybrać się natomiast do miasteczka westernowego Wild West City. Maluchy z pewnością nie odmówią sobie przyjemności z buszowania w mieście kowbojów. W Piasecznie nie brakuje również atrakcji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wokół miasta biegną liczne, dobrze oznakowane szlaki piesze i rowerowe. Wycieczka nimi to doskonała okazja do zapoznania się z pięknem przyrody Mazowsza. Piaseczno jest otoczone lasami. Znajdziemy tam liczne pomniki przyrody, głównie stare dęby oraz głazy o fantazyjnych kształtach. Bardzo urokliwie prezentuje się również meandrująca rzeka Jeziorka, nad którą leży miasto.

Noclegi i gastronomia

W obrębie Piaseczna działają hotele i pensjonaty o zróżnicowanym standardzie. Ceny noclegów są zdecydowanie niższe niż w Warszawie, co przemawia za tym, by zdecydować się na nocleg właśnie w Piasecznie. Nawet w pełni sezonu turystycznego nie powinniśmy mieć większych kłopotów z zarezerwowaniem pokoju w wybranym miejscu.

W Piasecznie można znaleźć bary i restauracje z różnorodnym menu. Bez względu na to, czy odpowiada nam kuchnia polska, czy też jesteśmy smakoszami pizzy lub sushi, z pewnością wybierzemy wśród nich coś dla siebie. Umiarkowanie wysokie ceny w połączeniu z dobrą jakością serwowanych potraw zachęcają do degustacji.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Piasecznie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
3 ℃
min. -1 ℃
maks. 5 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
3 ℃
min. 0 ℃
maks. 4 ℃
opady 0.12 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
3 ℃
min. 2 ℃
maks. 4 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2025-01-25
6 ℃
min. 2 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.