Noclegi w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego położony jest w miejscowości Hajnówka w województwie podlaskim. Kościół, choć z zewnątrz nie różni się praktycznie niczym od innych tego rodzaju budowli, to jednak wewnątrz zwraca uwagę swoim ciekawym wyposażeniem. To jedno z bardziej interesujących i malowniczych miejsc, które przyciąga uwagę turysów.
Historia
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Hajnówce został wzniesiony po II wojnie światowej, jednak do rejestru zabytków został wpisany dopiero w 1988 roku. Budynek zaprojektował bardzo znany warszawski architekt – Stanisław Marzyński, natomiast budowę rozpoczął ksiądz Józef Moniuszko, który w tym czasie był proboszczem w Hajnówce. Pod koniec sierpnia 1948 roku rozpoczęły się pierwsze prace mające na celu wzniesienie fundamentów, natomiast kilka miesięcy później doszło do poświęcenia kamienia węgielnego. Niestety w tym czasie ówczesne władze komunistyczne wstrzymały prace budowlane, które zostały wznowione dzięki staraniom proboszcza miejskiej parafii księdza Ignacego Wierobieja dopiero we wrześniu 1957 roku. W 1963 roku doszło do poświęcenia prezbiterium i w tym samym dniu, czyli 2 września została odprawiona pierwsza msza święta. Budowa świątyni została zakończona w 1965 roku, natomiast konsekracja miała miejsce w 2010 roku, a poprowadził ją biskup drohiczyński Antoni Dydycz.
Wnętrze
W bocznej części świątyni rozmieszczone zostały dwa drewniane ołtarze, które w 1944 roku zostały wybudowane przez miejscowych stolarzy, a także ozdobione rzeźbami zaprojektowanymi przez jednego z parafian, pochodzącego z regionów górskich. W jednym z tych ołtarzy można podziwiać drewnianą figurę Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, natomiast drugi ołtarz został ozdobiony figurą św. Antoniego. Kościelne organy dotarły do kościoła wprost z Jedliny-Zdroju, gdzie uprzednio stanowiły element wyposażenia tamtejszego kościoła ewangelicko-augsburskiego. Zwiedzając ten kościół, warto również zwrócić uwagę na dosyć ciekawą mozaikę oraz witraże, które znajdują się w oknach. W 2009 roku została ukończona polichromia na ścianach i suficie, autorstwa krakowskiego artysty malarza.
Więcej dokładniejszych informacji można poczytać na stronie http://www.farahajnowka.pl/
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!