Noclegi w okolicy Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Prawosławny sobór w podlaskiej Hajnówce to jeden z najbardziej znanych budynków świątynnych w Polsce, nie tylko ze względu na swoją rolę w kulcie religijnym, ale przede wszystkim wielkość i architekturę. Sobór powstał w II połowie XX wieku, oddany do użytku został w roku 1983 i od tamtej pory pełni nieprzerwanie rolę centralnego ośrodka prawosławnego na wschodzie Polski.
Budowa
Budowa soboru rozpoczęła się w roku 1973, gdy położono pierwszy kamień węgielny. Prace postępowały jednak bardzo wolno i przez siedem lat udało się zbudować zaledwie zewnętrzny szkielet świątyni. Dopiero od przełomu lat 70-tych i 80-tych budowa nabrała rozpędu i została ukończona błyskawicznie w ciągu trzech kolejnych lat. Sobór Świętej Trójcy to świątynia nowa, mogąca pomieścić w swoim wnętrzu ponad pięć tysięcy osób, a prawie drugie tyle na placu przed budynkiem. Zbudowana została w nowoczesnym stylu architektonicznym, z jasno zarysowanymi elementami – wieży dzwonnicy, wieży głównej z krzyżem, naw głównych i bocznych.
Wspaniałe wnętrze
W środku sobór zachwyca przede wszystkim barwnymi i przepięknymi polichromiami, z których zasłynął w całym prawosławnym świecie. Część główną stanowi siedem wielkich ołtarzy, a cechą charakterystyczną są nierówno usytuowane okna. Budynek służy nie tylko obrządkom religijnym, regularnie bowiem odbywają się tu koncerty muzyki cerkiewnej oraz okazjonalnie muzyki poważnej. Ze względu na sporą powierzchnię sobór gości również wiele głównych uroczystości religijnych, którym przewodniczy zwierzchnik kościoła prawosławnego w Polsce.
Zwiedzanie
Cerkiew prawosławna nieco inaczej podchodzi do kwestii zwiedzania budynków sakralnych swojego wyznania. Dlatego w przypadku Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce można go zwiedzać wyłącznie w określonych godzinach – w czasie pracy kancelarii parafialnej. Zabronione jest wchodzenie do budynku w celach turystycznych w czasie, gdy odprawiane są tam nabożeństwa lub święte liturgie. Sobór otwarty jest dla turystów od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-13:00 oraz od 14:00-17:00. Większe grupy muszą zgłosić wcześniej chęć zwiedzania, kontaktując się telefonicznie z kancelarią i proboszczem. Wejście nie jest obwarowane żadnymi kosztami, ale praktyką jest pozostawianie darowizny na rozwój świątyni.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!