Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Niewielki i niepozorny budynek stojący przy jednej z ulic Hajnówki, pełniący od 1927 roku rolę kuźni, mieści w sobie obecnie Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa. Powstało w lipcu 2003 roku i od razu spotkało się ze sporym zainteresowaniem ze strony nie tylko miejscowych, ale i turystów. Jest też często odwiedzane przez wycieczki szkolne i seniorów. Po wcześniejszym ustaleniu możliwe jest przeprowadzenie interaktywnego programu zwiedzania.

Muzeum i jego historia

Pomysł na powstanie muzeum zrodził się właściwie znikąd, a sama instytucja jest prywatną inicjatywą mieszkańca Hajnówki, który sam jeszcze do niedawna parał się zawodowym kowalstwem. Na początku XXI wieku podjął starania o utworzenie w swojej dawnej kuźni placówki muzealnej, co udało mu się w roku 2003. Zbiory muzealne są niezwykle bogate jak na prywatne przedsięwzięcie i liczą prawie 600 różnych elementów – eksponaty to zarówno narzędzia i przyrządy kowalskie, w większości wciąż sprawne. Nie brakuje jednak i rzemieślniczych wyrobów kowalskich, maszyn rolniczych, pieców hutniczych. Specjalne miejsce w gablotach zajmują zdobione ręczne i wytwarzane przez kowali w minionych dekadach kute podkowy dla koni.

Atrakcje dla każdego

Chociaż z zewnątrz Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa wygląda bardzo niepozornie, to prawdziwe skarby kryją się w jego wnętrzu. Szczególny rodzaj atrakcji stanowi stojący na podwórzu naturalnej wielkości model dymarki (pieca do wytapiania metalu), wciąż aktywnego i działającego. Z kolei na turystów szukających atrakcji interaktywnych czeka przygotowany specjalnie pokaz pracy rzemieślniczej kowala. Można również samemu spróbować swoich sił w kuciu żelaza, co wcale nie okazuje się takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W czasie oprowadzania po muzeum przybliżana jest zwiedzającym krótka historia kowalstwa na ziemiach polskich ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju tego rzemiosła ziemi podlaskiej, przeprowadzane są również okazjonalne warsztaty edukacyjne kierowane głównie dla młodzieży.

Zasady zwiedzania

Muzeum czynne jest przez cały rok z wyjątkiem świąt państwowych i kościelnych. Godziny otwarcia różnią się w zależności od dnia tygodnia: od poniedziałku do soboty zwiedzać można w godzinach 9:00-18:00, natomiast w niedziele od 10:00-18:00. Wstęp jest płatny, ale dokładny cennik wejść znajduje się w samym muzeum – koszty zwiedzania dla grup ustalane są indywidualnie.

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce