Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu stacji Turystycznej Kolejki Wąskotorowej w Hajnówce

Turystyczna Kolejka Wąskotorowa w Hajnówce

Cała Puszcza Białowieska słynie nie tylko z mieszkających tu chronionych żubrów, ale również z rozbudowanej i wciąż działającej sieci torów dla kolejki wąskotorowej. Wykorzystywana była ona w czasie II wojny światowej, obecnie pełni rolę turystyczną. Na szczególną uwagę zasługuje Turystyczna Kolejka Wąskotorowa w Hajnówce, która prowadzi do dwóch stacji docelowych: Topiło oraz Dolina Leśnej.

Historia i stacje

Kolejkę na nowo uruchomiono w roku 1991 roku, obecnie do dyspozycji turystów oddanych jest 17 kilometrów torów, a kolejka działa przez cały sezon turystyczny. Do użytku oddano 30 odnowionych wagoników, które zostały odrestaurowane z tych używanych w czasie wojny oraz kilka lat po niej. Ciągnie je lokomotywa spalinowa, lecz na życzenie większych grup zorganizowanych można podłączyć również lokomotywę parową, która jeszcze lepiej oddaje cały klimat tej fantastycznej przejażdżki.

Niezwykłe widoki

W czasie jazdy podziwiać można bowiem przepiękną panoramę Puszczy Białowieskiej, gęste i zarośnięte lasy, wielkie przestrzenie pól i łąk. Cała jedenastokilometrowa trasa do wsi Topiło wiedzie przez puszczę, po drodze nie ma żadnych ludzkich zabudowań, są za to krótkie postoje. Całość przejazdu zajmuje około godzinę. Trasa do Doliny Leśnej jest nieco krótsza, ale równie malownicza. Kolejka w czasie podróży przekracza niewielką rzeczkę – Leśną, zatrzymuje się przy żywym pomniku przyrody – wielkim dębie oraz na malowniczej polanie, gdzie najczęściej odbywają się sesje fotograficzne na tle puszczy i kolejki.

Cennik i bilety

Wyjazdy organizowane kolejką wąskotorową kierowane są do grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Dla tych pierwszych maksymalny czas przejazdu wraz z postojami wynosi 5 godzin i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Turyści indywidualni mogą kupić bilet na miejscu.

Cena za przejazd wynosi 30 zł za bilet normalny, 20 zł za ulgowy, 5zł za przewóz roweru lub psa (albo większego bagażu). Za darmo jeżdżą dzieci do 4 lat (włącznie). Kolejka kursuje od 30 kwietnia do 30 września w różnych godzinach. Od początku sezonu do 3 maja wyjazdy organizowane są o 10:00 i 14:00 codziennie, także w weekend majowy, od 7 maja do 25 czerwca – wyłącznie w soboty o godzinie 10:00; od 1 lipca do końca wakacji – wyjazdy są we wtorki, czwartki i soboty o godzinie 10:00, we wrześniu kolejka jeździ w czwartki i soboty o 10:00.

Polecane obiekty w pobliżu stacji Turystycznej Kolejki Wąskotorowej w Hajnówce