Hajnówka

Położenie

Hajnówka to malownicze miasteczko położone niedaleko Białowieży, w pobliżu Puszczy Białowieskiej na Równinie Bielskiej. Z racji położenia miejscowość licząca ok. 20 tysięcy mieszkańców nazywana jest bramą do Puszczy Białowieskiej. Hajnówka jest nie tylko atrakcyjnym punktem turystycznym w województwie podlaskim, ale również ośrodkiem mniejszości białoruskiej. Według danych Ukraińcy stanowią ponad 26 % mieszkańców, co stwarza ciekawe warunki do poznania rodzimej kultury naszych wschodnich sąsiadów.

Z historii miasta

Miasto powstało w XVI wieku jak osada jednego z strażników leśnych. W roku 1589 wydano konstytucję "Ordinato o prewentach królewskich", która podzieliła dobra królewskie na państwowe i stołowe, w składzie których znalazła się Puszcza Białowieska przeznaczona na utrzymanie dworu królewskiego, dlatego też był szczególnie chroniona. Trzeci rozbiór Polski doprowadził do znalezienia się miejscowości pod zwierzchnictwem carskim. Pod koniec XIX wieku wybudowano pierwsze połączenia kolejowe (z Bielska Podlaskiego do Białowieży), czyniąc Hajnówkę ważnym węzłem kolejowym Podczas I wojny światowej Puszcza Białowieska została zajęta przez Niemców, którzy przystąpili do jej eksploatacji, budując tartaki, fabrykę, węzeł leśnych kolejek wąskotorowych, warsztaty naprawcze, a w lesie około 90 km torów kolejowych służących do transportu drewna z Puszczy Białowieskiej..

Władze polskie przejęły Hajnówkę w 1919 r. Od tego czasu miejscowość stała się, nie tylko drugim co do wielkości ośrodkiem przemysłowym w województwie, ale również prawdziwą mozaiką kulturową, religijną i językową. Osadę zamieszkiwali Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy z inicjatywy których zaczęło rozwijać się życie społeczne i kulturalne, powstawały nie tylko zakłady przemysłowe, ale również szkoły, apteki, kina, hotele i osiedla mieszkaniowe. Rozwój osady został powstrzymany przez okupację w czasie II wojny światowej, która zakończyła się 18 lipca 1944 r. Wówczas przystąpiono do odbudowy, przebudowano między innymi ulice, powstały kościoły, szkoły oraz wprowadzono komunikację miejską. Prawa miejskie Hajnówce przyznano w 1951 r.

Podlaskie perełki

Miasto słynie przede wszystkim z malowniczego położenia u stóp Puszczy Białowieskiej. Ten dziewiczy kompleks rozciągający się po obydwu stronach granicy Polski i Białorusi na obszarze ponad 150 tysięcy hektarów jest doceniany nie tylko przez Polaków, ale również gości zagranicznych. Jedną z największych atrakcji jest przejażdżka kolejką wąskotorową, wybudowaną przez Niemców podczas eksploatacji kompleksu w czasie I wojny światowej. Różnorodność kulturową miasteczka można podziwiać w miejskich zabudowaniach i zabytkach. Idealnym miejscem na spacery będzie park miejski o powierzchni niespełna 9 hektarów. Znajdziemy to amfiteatr, który w okresie wakacji gości różnorodne imprezy oraz liczne rzeźby i pomniki. Turyści chętnie fotografują Pomnik Żubra. Szczególnymi walorami artystycznymi wyróżniają się tutejsze obiekty sakralne. Liczne imprezy kulturowe, a także tradycyjne karczmy umożliwiają poznanie nie tylko podlaskiej, ale i również ukraińskiej tradycji, muzyki i kuchni.

Atrakcje

Magia Puszczy Białowieskiej tkwi w jej niezwykłym dziewiczym pięknie, niezniszczonym, a wręcz nienaruszonym przez człowieka. Z kart historii wiemy, że obszar ten już od bardzo dawna podlegał ochronie: najpierw obszar ten był miejscem polowań królów, następnie szczególnie upodobali go sobie carowie, a od 1921 roku kompleks podlega prawnej ochronie. Najcenniejszy fragment puszczy chroniony jest przez Białowieski Park Narodowy, gdzie można podziwiać jeden z ostatnich obszarów lasu pierwotnego, który niegdyś rozciągał się w strefie europejskich lasów liściastych i mieszanych. To również jedyny polski obiekt przyrodniczy wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Puszcza Białowieska nie jest zwykłym lasem, to niezwykła i unikatowa w sakli światowej oaza Matki Natury – czystej, nieskalanej, tajemniczej i zaskakującej. W zachowanych lasach żyje symbol Białowieskiego Parku Narodowego, a jednocześnie największe zwierzę na naszym kontynencie - żubr. Przed całkowitym wyginięciem uratowały je pozytywnie przeprowadzona restytucja i reintrodukcja. Puszcza Białowieska to fantastyczne miejsce do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dziewicze zakątki można podziwiać pieszo, na rowerze, grzbiecie konia, a zimą na nartach.

Niezapomnianych wrażeń dostarczy przejazd kolejką wąskotorową kursującą przez cały rok. Unikatowy klimat starych wagoników, a także bezpośrednie obcowanie z żywą przyrodą cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, dlatego wyjazdy grupowe należy wcześniej zamówić. Największą wizytówką Hajnówki jest Sobór Świętej Trójcy – prawosławna cerkiew, która zachwyca wszystkich iście niebiańskim wyglądem. Na skutek gwałtownego rozwoju osady w 1973 roku rozpoczęto budowę świątyni. Jak każdą prawosławną cerkiew, możemy ją podzielić na trzy części: przedsionek, nawę przeznaczoną dla wiernych oraz prezbiterium z ołtarzem zorientowany w kierunku wschodnim. Hajnówka to jednak nie tylko zabytki i przyroda, ale również rozrywka. W miasteczku znajduje się jeden z najnowocześniejszych parków wodnych oraz wspaniały Park Miniatur Zabytków Podlasia. Szczególnie ciekawym wydarzeniem jest odbywający się corocznie Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Noclegi i gastronomia

Hajnówka to spokojne miejsce idealne na odpoczynek w cieniu drzew lub z plecakiem na ramieniu. Miejscowa baza noclegowa oferuje turystom przytulne gościńce i pensjonaty w bardzo atrakcyjnych cenach. Wiele z nich poza komfortowymi pokojami, pięknym widokiem oferuje także dania kuchni regionalnej. W urokliwych drewnianych karczmach, pełnych ludowych dekoracji i muzyki warto spróbować babki ziemniaczanej, gulaszu z żubra czy haluszki, czyli słodkiej wersji popularnych kopytek Cichy zakątek na skraju Polski, zatopiony w dziewiczych lasach tętniących życiem, a także mozaika kulturowa – to najkrótsza charakterystyka Hajnówki. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną zwiedzić królestwo natury, poznać kulturę prawosławną oraz podlaską, a także aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Hajnówce.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 6 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
jutro
19 ℃
min. 8 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
pochmurnie
pojutrze
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-30
19 ℃
min. 12 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!