Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu

Noclegi w pobliżu Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu

W Sandomierzu mieści się niezwykły kościół gotycki wzniesiony w połowie XIV wieku. Jest to kościół parafialny dla mieszkańców miasta. Bazylika ta została wzniesiona w miejscu dawnego kościoła. Katedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny to główny zabytek Sandomierza, do którego rokrocznie przyjeżdżają turyści z całej Polski.

Historia powstania katedry

Katedra powstała z fundacji Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Była budowana na wzór gotyckich budowli. W XV wieku dobudowano kaplicę misjonarzy z zakrystią, która podczas pożaru kilkadziesiąt lat później uległa zniszczeniu. W połowie XVI wieku katedra została rozbudowana i zyskała barokową fasadę, dobudowano również kruchtę, a na początku XVIII wieku zaczęto przekształcać wnętrza na styl barokowy. Obecnie świątynia posiada wyposażenie wnętrz w stylu barokowym oraz rokoko.

W katedrze znajduje się wiele nagrobków, a wnętrze zdobią liczne rzeźny i malowidła. W prezbiterium znajdują się freski z pierwszej połowy XV wieku ufundowane przez Władysława Jagiełłę. Katedra posiada również dzwonnicę, która została wykonana w XVIII wieku. Bazylika zachwyca swoim bogactwem, przestronnością oraz licznymi elementami ozdobnymi. Bazylikę katedralną w Sandomierzu wyróżnia z pewnością jej podział na nawę główną oraz nawy boczne. Budowla ta była realizowana na planie bazyliki. Tytuł bazyliki mniejszej otrzymała w 1960 roku za sprawą ówczesnego papieża Jana XXIII.

Zwiedzanie świątyni

Bazylika udostępniona jest do zwiedzania w zależności od pory roku. W sezonie letnim od wtorku do soboty w godzinach 10:00 do 13:30 oraz 15:30 do 17:20, a w sezonie zimowym od godziny 10:00 do 13:30. Podczas nabożeństw zwiedzać nie można. W niedzielę i wszystkie święta zwiedzanie jest możliwe w sezonie letnim od 13:00 do 17:00, a w sezonie zimowym od 13:00 do 15:00. W poniedziałki katedra jest niedostępna dla zwiedzających ze względu na prace konserwacyjne oraz porządkowe, które wykonywane są co tydzień. Katedrę powinno się podziwiać zgodnie z ruchem zwiedzania.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu