Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kolumny Zygmunta III Wazy w Warszawie

Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie

Usytuowana na placu Starego Miasta, niedaleko Zamku Królewskiego – Kolumna Zygmunta III Wazy jest jednym z najważniejszych punktów dla wszystkich turystów, którzy zamierzają zwiedzić tą część Warszawy. Okazjonalnie staje się obiektem memów i żartów w Internecie, dotyczących nie tylko warszawiaków, ale czasem symbolizujących zarówno wady i zalety narodowe wszystkich Polaków. Zazwyczaj, jeśli mistrzostwo Polski w piłce nożnej zdobywa stołeczna drużyna Legia Warszawa, na pomniku umieszczany jest szalik drużyny piłkarskiej, a pod kolumną celebruje się kolejne zwycięstwo.

Historia Kolumny

Po raz pierwszy została wzniesiona w latach 1643-44 z inicjatywy Władysława IV Wazy na podstawie projektu Augustyna Locciego oraz Constantina Tencalli. Dwukrotnie była restaurowana w latach 1885-1887 oraz 1929-1931. W ciągu II wojny światowej została całkowicie zniszczona przez Niemców okupujących stolicę, lecz zaraz po wojnie odbudowano kolumnę zgodnie z pierwotnym wyglądem. Uznaje się ją za najstarszy świecki zabytek w całej Warszawie.

Powodem jej wzniesienia była chęć zachowania pamięci o swoim ojcu przez króla Władysława. Odwzorowana postać króla Zygmunta ma być uosobieniem cnót królewskich i symbolizować istotę władzy królewskiej, zarówno w świeckim, jak i sakralnym punkcie widzenia. Przez to, co kolumna ma reprezentować, przy jej stawianiu doszło do wielu konfliktów z reprezentantami władzy sakralnej, którym nie podobało się założenie, z którego wychodził król Władysław. Król jednak postawił na swoim i od tego momentu kolumna stała się stałym elementem nie tylko Starego Miasta, ale całej Warszawy i Polski.

Król Zygmunt III

Na najniższej nadziemnej części kolumny umieszczone są cztery tablice, wszystkie poświęcone królowi Zygmuntowi III – wychwalające jego cnoty, wyczyny i sławę, która miała cały czas trwać nie dzięki kolumnie, lecz dzięki jego historycznym i doniosłym czynom. Obecna kolumna składa się z mieszanki elementów oryginalnie zastosowanych do jej wykonania oraz odwzorowanych na podstawie pierwowzoru.

Polecane obiekty w pobliżu Kolumny Zygmunta III Wazy w Warszawie