Noclegi w okolicy Pomnika Powstania Warszawskiego w Warszawie
Pomnik Powstania Warszawskiego w Warszawie
Ta wyjątkowa rzeźba poświęcona jest bohaterom Powstania Warszawskiego. Pokaźnych rozmiarów pomnik umiejscowiony jest na wschodniej stronie placu Krasińskich niedaleko ścisłego centrum Warszawy. Wielu turystom i zwiedzającym zwykle rzucają się w oczy przede wszystkim pochylone do przodu sylwetki osób – części w hełmach, części bez żadnego nakrycia na głowie, z bronią lub bez.
Pamięć o walczących
To obraz tych, którzy podczas II wojny światowej nie zawahali się zawalczyć o wolną Warszawę, wolną Polskę i ze wszystkich sił, choć źle uzbrojeni, starali się pokonać hitlerowców tuż przed wkroczeniem wojsk radzieckich do miasta. Bohaterscy powstańcy to jednak nie jedyny element pomnika, choć zdecydowanie największy. Dopełnieniem rzeźby są fragmenty walącej się konstrukcji pod wpływem wybuchu bomby, być może ściany lub kanału. Pomnik Powstania Warszawskiego jest jedną z największych tego typu rzeźb w Polsce i jedną z najczęściej oglądanych przez turystów.
Monument został wzniesiony w 1984 roku po rozpatrzeniu trzech różnych projektów. Jego pomysłodawcą był profesor Wincenty Kućma, którego projekty zostały wykorzystane także do wybudowania innych pomników – Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Poległym w Obronie Ojczyzny w Częstochowie. Na budowę pomnika przez dłuższy czas zbierano odpowiednie materiały i surowce, a samo opracowanie projektu nie było łatwym zadaniem. Obecnie widziany za pomnikiem Sąd Najwyższy jest o 15 lat od pomnika młodszy i wybudowany został w 1999 roku. Niektórzy twierdzą, że za bohaterskimi powstańcami stoi sama sprawiedliwość lub chęć jej wymierzenia.
Pomnik, choć imponujący i raczej pochlebnie oceniany, bywa jednak przedmiotem krytyki tych, którzy narzekają na "brak walorów artystycznych" oraz rzekome nawiązanie do konwencji socrealistycznych, co mogłoby być doskonałą ironią, zarówno jak i fakt postawienia w późniejszych czasach gmachu Sądu Najwyższego tuż za plecami bohaterskich postaci walczących o wolną stolicę. Pomnik najlepiej prezentuje się w południe oraz wczesnym wieczorem.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!