Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Łazienkowskiego w Warszawie

Pałac Łazienkowski w Warszawie

Warszawski Pałac Na Wyspie, zwany potocznie Pałacem Łazienkowskim, jest jednym z najpiękniejszych polskich pałaców klasycystycznych. To miejsce to jeden z symboli Warszawy, który obowiązkowo należy odwiedzić podczas wycieczki po stolicy.

Powstanie pałacu

W drugiej połowie XVII wieku holenderski architekt Tylman z Gameren zbudował na miejscu dzisiejszego Pałacu Łazienkowskiego barokową łaźnię dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego - polskiego poety i marszałka wielkiego koronnego. W latach 1772-1793 ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, jako znany miłośnik i mecenas sztuki, zażyczył sobie od Jana Chrystiana Kamsetzera i Dominika Merliniego przebudowy łaźni na piękny Pałac Na Wyspie. W okresie II wojny światowej obiekt ten uległ zniszczeniom, czemu zaradzić starali się architekt Jan Dąbrowski i jego zespół zaraz po wojnie. Renowacja trwała do 1960 roku, po czym ustanowiono, że Pałac będzie pełnił funkcje Muzeum Narodowego.

Dzisiaj odwiedzając Pałac Łazienkowski usytuowany na sztucznej wysepce połączonej z lądem dwoma klasycystycznymi mostami, zobaczyć możemy również przepiękny Amfiteatr tudzież ogród francuski utworzony w roku 1767. Fragmentaryczne prace renowacyjne, które miały miejsce w okresie 2012-2015 roku, uratowały zapadającą się konstrukcję m.in. poprzez wbicie ponad 150 dębowych pali w dno stawu. Wymieniono ponadto wiele wadliwych komponentów struktury pałacu (np. instalacje), pięknie odnowiono rzeźby usytuowane na klasycystycznej attyce czy zabytkowe pomieszczenia, wśród których wymienić można XVII-wieczną Salę Balową.

Wspaniałe miejsce spotkań

Pałac Łazienkowski dzisiaj jest również organizatorem wielu inicjatyw czy eventów - odbywają się tam państwowe uroczystości (np. ostatnia wizyta księcia Williama z księżną Catherine w Polsce), wystawy sztuki, spektakle, śluby oraz inicjatywy prywatne. Ponadto poza Pałacem Na Wyspie w najbliższej okolicy znajdują się warte zwiedzenia: Pałac Myślewicki, Biały Domek czy Salon Pamiątek im. J. Paderewskiego.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia Pałacu Łazienkowskiego: poniedziałek 10.00-14.00, wtorek - niedziela 10.00-18.00

Cennik biletów:

  • normalny – 25 zł
  • ulgowy – 18 zł
  • dzieci i studenci do 26 lat – 1 zł
  • w czwartki zwiedzanie Pałacu Na Wyspie odbywa się za darmo, tylko w formie zwiedzania indywidualnego.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Łazienkowskiego w Warszawie